dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Jak się stwierdza ostateczność i prawomocność decyzji w procesie inwestycyjnym

Agnieszka Grabowska-Toś01 lipca 20204 komentarze

Wydawałoby się, że temat stwierdzenia, czy decyzja jest ostateczna i prawomocna, jest już wszystkim znany. Sama poświęciłam mu co najmniej kilka wpisów. Okazuje się jednak, że wciąż budzi on wiele wątpliwości, o czym świadczy częstotliwość wyszukiwań w wyszukiwarkach hasła: Jak się stwierdza ostateczność i prawomocność decyzji w procesie inwestycyjnym

Jak często musieliście tłumaczyć klientom, że pozwolenie na budowę dla realizowanej przez Was inwestycji jest już ostateczne albo też prawomocne? Założę się, że nie raz. 🙂

Ostateczność i prawomocność decyzji w procesie inwestycyjnym

Pora zatem uporządkować informacje w tym zakresie, by wszystko było jasne.

ostateczność i prawomocność decyzji

Zamek Karpniki

OSTATECZNOŚĆ DECYZJI w procesie inwestycyjnym

W pierwszej kolejności trzeba wyraźnie powiedzieć, że nie ma żadnego przepisu, który by określał, w jaki sposób organ powinien stwierdzać, że decyzja jest ostateczna. Zwykle robi się to na dwa sposoby:

  • jeśli  od decyzji np. zatwierdzającej projekt i udzielającej pozwolenia na budowę nie zostało wniesione odwołanie, organy I instancji najczęściej przybijają na decyzji pieczątkę, w której stwierdzają, z jakim dniem decyzja stała się ostateczna. Taka przynajmniej jest praktyka w krakowskim Wydziale Architektury.
  • jeśli natomiast od decyzji zostało wniesione odwołanie, a organ II instancji utrzymał decyzję w mocy, to jak już Wam  tłumaczyłam – ostateczna jest wówczas decyzja organu II instancji. Nie spotkałam się z przypadkiem, by organ II instancji przybijał na swojej decyzji pieczątkę potwierdzającą jej ostateczność. Zresztą, nie ma takiej potrzeby, bo zawsze na  końcu decyzji znajduje się pouczenie: „niniejsza decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji”. I to moim zdaniem jest w zupełności wystarczające.

Oczywiście, w obu przypadkach, gdyby ktoś chciał, może zawsze wystąpić o wydanie zaświadczenia (na podstawie art. 217 kodeksu postępowania administracyjnego),  że decyzja jest ostateczna i takie zaświadczenie powinien otrzymać.

PRAWOMOCNOŚĆ DECYZJI w procesie inwestycyjnym

Analogicznie, jak w przypadku ostateczności, przepisy nie przewidują sposobu stwierdzania prawomocności decyzji.  Jedynym właściwym rozwiązaniem wydaje się być zaświadczenie, wydawane na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego – tak jak w przypadku ostateczności. Aby je wydać, organ musi sprawdzić, czy w sprawie zakończonej decyzją ostateczną, została wniesiona skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a jeśli została wniesiona, to czy wydany w tej sprawie wyrok  jest prawomocny. Na tej podstawie organ stwierdza prawomocność decyzji. 

Nie przypominam sobie, by którykolwiek z naszych klientów występował o stwierdzenie prawomocności decyzji. Faktem bowiem jest, że co do zasady wykonaniu podlega decyzja ostateczna, a nabywców lokali najczęściej interesowało to, czy klient zgodnie z prawem rozpoczął budowę.

Jeśli natomiast chcecie wiedzieć, kiedy można stwierdzić, że w konkretnej sytuacji pozwolenie na budowę, decyzja WZ, czy inna decyzja wydawana w procesie inwestycyjnym jest ostateczna, koniecznie przeczytajcie mój wpis pt. Jak sprawdzić, czy decyzja WZ jest ostateczna.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Pior 2 lipca, 2020 o 18:34

    Temat stary jak Polska długa i szeroka.
    Nawet z szacunkiem starzy urzędnicy mają problem z tym.
    A Pani zdaniem jaka forma potwierdzania jest poprawna czy też właściwa. Pieczątka czy zaświadczenie. A co jeśli orgam ma obowiązek przekazania decyzji innemu organowi lub do kiąg wieczystych gdzie zaświadczenie jest wydawane na wniosek. Gdyby przyjąć że potwierdzanie ostateczności następuje wyłącznue zaświadczeniem.
    Pozdrawiam
    Piotr

    Odpowiedz

    Agnieszka Grabowska-Toś 3 lipca, 2020 o 11:10

    Bardziej właściwa wydaje mi się forma zaświadczenia, gdyż ona ma potwierdzenie w konkretnym przepisie – może nie wprost, ale jednak.
    Dziękuję za pozdrowienia:)

    Odpowiedz

    Piotrek 9 grudnia, 2020 o 16:33

    Dla mnie to obłęd. Składa się wniosek o pozwolenie na budowę. Do tego jest decyzja wodno-prawna. Upłynęło 2 tygodnie więc się uprawomocniła, a Pani z architektury, żąda pięczątki, że decyzja wodno-prawna jest prawomocna. Dlaczego sobie urzędnik nie może napisać do innego urzędu i sobie potwierdzić. Tylko trzeba znowu biegać i płacić tym razem za zaświadczenie. Kraj absurdów.
    Pozdrawiam,
    Piotrek

    Odpowiedz

    Agnieszka Grabowska-Toś 22 grudnia, 2020 o 10:59

    Panie Piotrze,
    w pełni się z Panem zgadzam:)
    Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: