W ostatnim czasie wiele się dzieje w prawie. Trudno nie zauważyć, że obecny ustawodawca jest niezwykle płodny. Czy to dobrze , czy źle – to już odrębna kwestia. Tak naprawdę liczy się przecież jakość, a nie ilość. I o tej jakości chciałabym dziś Państwu opowiedzieć.
Kiedyś wyjaśniałam, jak odróżnić decyzję ostateczną i prawomocną. Jeszcze bowiem do niedawna nie było definicji decyzji prawomocnej i wielu z Państwa miało problemy z ustaleniem, kiedy mamy decyzję ostateczną, a kiedy prawomocną. Ba! problemy mieli sami urzędnicy! Znam też prawników, u których pojęcia te również wywoływały lekką konsternację:)
Tym wszystkim, którzy decyzję ostateczną mylili z prawomocną, wyszedł na przeciw nasz ustawodawca i przy okazji nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego wprowadził do art. 16 definicję decyzji prawomocnej. Zgodnie z dodanym do tego artykułu paragrafem 3, decyzje ostateczne, których nie można zaskarżyć do sądu są prawomocne.
Na pewno podjęcie próby zdefiniowania decyzji prawomocnej zasługuje na uznanie. Jednak trzeba powiedzieć jasno – ta próba ustawodawcy nie wyszła. Bo co to znaczy – „decyzja, której nie można zaskarżyć do sądu” ? Moim zdaniem ta definicja, zamiast wyjaśniać – rodzi same wątpliwości. Nie wiadomo bowiem, kiedy mamy do czynienia z decyzją, której nie można zaskarżyć do sądu.
Nieco światła w tej kwestii rzuca uzasadnienie projektu nowelizacji, z którego dowiadujemy się, że „w rozumieniu projektowanego art. 16 § 3 k.p.a. nie można zaskarżyć decyzji, gdy zakazuje tego przepis prawa, gdy upłynął termin do zaskarżenia decyzji czy z powodu już zrealizowanej sądowej kontroli (tj. jeżeli sąd odrzucił lub oddalił skargę albo umorzył postępowanie) Jednak i to wyjaśnienie budzi wątpliwości, gdyż odwołuje się do niejasnego pojęcia zrealizowanej kontroli sądowej. Czy jeśli zostanie wydane rozstrzygnięcie sądu I instancji, to kontrola się zrealizowała, czy też muszę uzyskać wyrok sądu II instancji?
Skoro prawomocna jest decyzja, której nie można zaskarżyć do sądu, to właściwie można by uznać, że decyzja jest prawomocna, jeśli sąd I instancji np. oddali skargę na taką decyzję, ale jeszcze nie upłynie termin do wniesienia skargi kasacyjnej lub nie zostanie wydany jeszcze wyrok sądu II instancji, pomimo wniesienia skargi kasacyjnej. Nie ulega wątpliwości, że będzie to decyzja, której nie można zaskarżyć do sądu, bo została już zaskarżona. Ale czy to oznacza, że jest już prawomocna? No właśnie nie.
Pytań można by mnożyć.
Jednak nie o to w tym wszystkim przecież chodzi. W końcu każdy z Państwa prędzej, czy później będzie chciał uzyskać potwierdzenie ostateczności i prawomocności decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji WZ, czy jakiejkolwiek innej wydawanej w procesie inwestycyjnym. Skoro brzmienie przepisu rodzi tak wiele wątpliwości, to jego stosowanie w praktyce też będzie stwarzało problemy. A jednym z nich będzie też z pewnością to, kto będzie stwierdzał prawomocność decyzji – organ, czy sąd?
Można by więc rzecz, że nowelizacja nic nie zmieniła. Wątpliwości jak były, tak będą. Szkoda, bo przecież ustawodawcy powinno zależeć na dobrym prawie – jasnym i precyzyjnym. W tym przypadku jakość zeszła na plan dalszy, choć pewnie intencje były słuszne.
Dlatego już dziś zapraszam Państwa do śledzenia mojego bloga. Następnym razem wyjaśnię Państwu, w jakich przypadkach uzyskana przez Państwa decyzja – będzie prawomocna.
{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czy możliwe jest uzyskanie potwierdzenia ostateczności i prawomocności decyzji administracyjnej w części nie objętej zaskarżeniem?
Panie Tomaszu,
osobiście nie spotkałam się z taką sytuacją, ale też nie widzę przeciwwskazań. Wszystko będzie zależało od organu.
Pani Agnieszko,
A czy takie potwierdzenie powinno być wydane w formie postanowienia lub decyzji?
Panie Tomaszu,
nie ma żadnego przepisu, który przewidywałby, w jaki sposób stwierdza się ostateczność, czy prawomocność decyzji. Dotychczas urzędy często po prostu przybijały na egzemplarzu decyzji pieczątkę, z której wynikało, z jakim dniem decyzja stała się ostateczna. Można też wystąpić o wydanie zaświadczenia w trybie art. 217 k.p.a. że decyzja stała się ostateczna
Jest data wydania decyzji o przekształceniu. Miesiąc później pojawia się data, że decyzja jest ostateczna.
To od której daty jest się właścicielem danego lokalu. Data może być również ważna przy określaniu, do kiedy płaci się za wieczyste użytkowanie. Urząd zmniejsza bowiem proporcjonalnie kwotę do dnia – kiedy decyzja jest ostateczna, a mi wydaje się, że powinno być do daty wydania decyzji.