dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Decyzja ostateczna i prawomocna po nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego

Agnieszka Grabowska-Toś05 lipca 20175 komentarzy

Zamek Mirów

W ostatnim czasie wiele się dzieje w prawie. Trudno nie zauważyć, że obecny ustawodawca jest niezwykle płodny. Czy to dobrze , czy źle – to już odrębna kwestia. Tak naprawdę liczy się przecież jakość, a nie ilość. I o tej jakości chciałabym dziś Państwu opowiedzieć.

Kiedyś wyjaśniałam, jak odróżnić decyzję ostateczną i prawomocną. Jeszcze bowiem do niedawna nie było definicji decyzji prawomocnej i wielu z Państwa miało problemy z ustaleniem, kiedy mamy decyzję  ostateczną, a kiedy prawomocną. Ba! problemy mieli sami urzędnicy! Znam też prawników, u których pojęcia te również wywoływały lekką konsternację:)

Tym wszystkim, którzy decyzję ostateczną mylili z prawomocną, wyszedł na przeciw nasz ustawodawca i przy okazji nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego wprowadził do art. 16 definicję decyzji prawomocnej. Zgodnie z dodanym do tego artykułu paragrafem 3, decyzje ostateczne, których nie można zaskarżyć do sądu są prawomocne.

Na pewno podjęcie próby zdefiniowania decyzji prawomocnej zasługuje na uznanie. Jednak trzeba powiedzieć jasno – ta próba ustawodawcy nie wyszła. Bo co to znaczy – „decyzja, której nie można zaskarżyć do sądu” ? Moim zdaniem ta definicja, zamiast wyjaśniać – rodzi same wątpliwości. Nie wiadomo bowiem, kiedy mamy do czynienia z decyzją, której nie można zaskarżyć do sądu.

Nieco światła w tej kwestii rzuca uzasadnienie projektu nowelizacji, z którego dowiadujemy się, że „w rozumieniu projektowanego art. 16 § 3 k.p.a. nie można zaskarżyć decyzji, gdy zakazuje tego przepis prawa, gdy upłynął termin do zaskarżenia decyzji czy z powodu już zrealizowanej sądowej kontroli (tj. jeżeli sąd odrzucił lub oddalił skargę albo umorzył postępowanie)  Jednak i to wyjaśnienie budzi wątpliwości, gdyż odwołuje się do niejasnego pojęcia zrealizowanej kontroli sądowej. Czy jeśli  zostanie wydane rozstrzygnięcie sądu I instancji, to kontrola się zrealizowała, czy też muszę uzyskać wyrok sądu II instancji?

Skoro prawomocna jest decyzja, której nie można zaskarżyć do sądu, to właściwie można by uznać, że decyzja jest prawomocna, jeśli sąd I instancji np. oddali skargę na taką decyzję, ale jeszcze nie upłynie termin do wniesienia skargi kasacyjnej lub nie zostanie wydany jeszcze wyrok sądu II instancji, pomimo wniesienia skargi kasacyjnej. Nie ulega wątpliwości, że  będzie to decyzja, której nie można zaskarżyć do sądu, bo została już zaskarżona. Ale czy to oznacza, że jest już prawomocna? No właśnie nie.

Pytań można by mnożyć.

Jednak nie o to w tym wszystkim przecież chodzi. W końcu każdy z Państwa prędzej, czy później będzie chciał uzyskać  potwierdzenie ostateczności i prawomocności decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji WZ, czy jakiejkolwiek innej wydawanej w procesie inwestycyjnym. Skoro brzmienie przepisu rodzi tak wiele wątpliwości, to jego stosowanie w praktyce też będzie stwarzało problemy. A jednym z nich będzie też z pewnością to, kto będzie stwierdzał prawomocność decyzji – organ, czy sąd?

Można by więc rzecz, że nowelizacja nic nie zmieniła. Wątpliwości jak były, tak będą. Szkoda, bo przecież ustawodawcy powinno zależeć na dobrym prawie – jasnym i precyzyjnym. W tym przypadku jakość zeszła na plan dalszy, choć pewnie intencje były słuszne.

Dlatego już dziś zapraszam Państwa do śledzenia mojego bloga. Następnym razem wyjaśnię Państwu, w jakich przypadkach  uzyskana przez Państwa decyzja – będzie prawomocna.

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

dr Agnieszka Grabowska-Toś

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Tomasz 10 listopada, 2018 o 16:34

  Czy możliwe jest uzyskanie potwierdzenia ostateczności i prawomocności decyzji administracyjnej w części nie objętej zaskarżeniem?

  Odpowiedz

  Agnieszka Grabowska-Toś 13 listopada, 2018 o 21:28

  Panie Tomaszu,
  osobiście nie spotkałam się z taką sytuacją, ale też nie widzę przeciwwskazań. Wszystko będzie zależało od organu.

  Odpowiedz

  Tomasz 17 listopada, 2018 o 15:51

  Pani Agnieszko,
  A czy takie potwierdzenie powinno być wydane w formie postanowienia lub decyzji?

  Odpowiedz

  Agnieszka Grabowska-Toś 20 listopada, 2018 o 14:02

  Panie Tomaszu,
  nie ma żadnego przepisu, który przewidywałby, w jaki sposób stwierdza się ostateczność, czy prawomocność decyzji. Dotychczas urzędy często po prostu przybijały na egzemplarzu decyzji pieczątkę, z której wynikało, z jakim dniem decyzja stała się ostateczna. Można też wystąpić o wydanie zaświadczenia w trybie art. 217 k.p.a. że decyzja stała się ostateczna

  Odpowiedz

  Jarek 20 marca, 2019 o 13:17

  Jest data wydania decyzji o przekształceniu. Miesiąc później pojawia się data, że decyzja jest ostateczna.
  To od której daty jest się właścicielem danego lokalu. Data może być również ważna przy określaniu, do kiedy płaci się za wieczyste użytkowanie. Urząd zmniejsza bowiem proporcjonalnie kwotę do dnia – kiedy decyzja jest ostateczna, a mi wydaje się, że powinno być do daty wydania decyzji.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: