dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Umowa rezerwacyjna w nowej ustawie deweloperskiej cz. II – opłata rezerwacyjna

Agnieszka Grabowska-Toś05 sierpnia 2022Komentarze (0)

Opłata rezerwacyjna ustalana jest w umowie rezerwacyjnej.

Jaka jest wysokość opłaty rezerwacyjnej zgodnie z nową ustawą deweloperską?

Kiedy należy dokonać zwrotu opłaty rezerwacyjnej i czy klient może żądać jej zwrotu w podwójnej wysokości?

To pytania, na które odpowiadam w dzisiejszym wpisie. 

***

Wakacje wakacjami, zwłaszcza gdy tak jak teraz pogoda na Mazurach rewelacyjna, ale jak się coś obiecuje, to słowa trzeba dotrzymać. Dlatego jeszcze słów kilka o umowie rezerwacyjnej w nowej ustawie deweloperskiej, a konkretnie o związanej z nią opłacie rezerwacyjnej.

Tak się też składa, że wczoraj zadzwonił do mnie jeden z naszych klientów. Kilka dni temu odebrał pozwolenie na budowę kilkunastu domów jednorodzinnych pod Krakowem. Wprawdzie nie jest ono jeszcze ostateczne, ale chce się już przygotować do promocji i sprzedaży tej inwestycji.

Oczywiście zdaje on sobie sprawę z tego, jaka jest aktualnie sytuacja na rynku sprzedaży domów i mieszkań, jednak mimo to, nie traci optymizmu. Dlatego ma nadzieję, że gdy ruszy z kampanią reklamową, pojawią się też klienci, którzy nawet jeśli nie będą od razu decydować się na zawarcie umowy deweloperskiej to przynajmniej będą chcieli  zarezerwować sobie konkretny dom.

Zapewniłam go, że kiedy ja będę na urlopie, nasz zespół przygotuje mu projekt umowy rezerwacyjnej. Poinformowałam również, że w odniesieniu do tej inwestycji będzie już musiał stosować nową ustawę deweloperską i umowę rezerwacyjną zawierać zgodnie z jej zasadami.

Pozostało mi jednak wyjaśnić, że istotnie zmieniły się zasady dotyczące opłat rezerwacyjnych.

Opłata rezerwacyjna

Wysokość opłaty rezerwacyjnej

Przede wszystkim jej wysokość została ściśle określona w nowej ustawie deweloperskiej. Nie będzie więc już można powoływać się na tzw. swobodę umów i dowolnie ustalać, jaką kwotę ma zapłacić klient w związku z rezerwacją domu, czy mieszkania.

Od 1 lipca 2022 r. ustawa deweloperska określa maksymalną wysokość opłaty rezerwacyjnej. Nie może ona przekraczać 1% ceny lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego określonej w prospekcie informacyjnym.

Na tym nie koniec.

Na ogół opłata rezerwacyjna będzie zaliczana na poczet ceny nabycia lokalu/domu (czyli będzie w istocie stanowiła zaliczkę), oczywiście jeśli finalnie dojdzie do zawarcia umowy deweloperskiej. Klient będzie ją wpłacał na rachunek bankowy dewelopera.

Jeśli jednak zostanie zawarta umowa deweloperska, deweloper będzie ją musiał przekazać na mieszkaniowy rachunek powierniczy prowadzony dla przedsięwzięcia deweloperskiego i to nie później niż w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy deweloperskiej!

Zwrot opłaty rezerwacyjnej

Co jednak w sytuacji, gdy jedna ze stron zrezygnuje z dalszej współpracy i umowy deweloperskiej nie zawrze?

W takim przypadku opłata rezerwacyjna musi być niezwłocznie zwrócona klientowi.

Będzie to miało miejsce gdy:

  1. klient (rezerwujący) nie uzyskał pozytywnej decyzji kredytowej lub przyrzeczenia udzielenia kredytu
  2. deweloper nie wykonał zobowiązania wynikającego z umowy rezerwacyjnej
  3. deweloper dokonał zmiany w prospekcie informacyjnym lub jego załącznikach bez poinformowania o tym klienta.

Zwrot podwójnej opłaty rezerwacyjnej

Zaskoczeniem pewnie będzie dla Was to, że w niektórych przypadkach, trzeba będzie zwrócić opłatę rezerwacyjną w podwójnej wysokości! 

Kiedy?

  • jeśli umowa deweloperska została zawarta, a przy odbiorze lokalu klient zgłosił wady do protokołu, a deweloper ich nie usunie, przez co klient nie przystąpi do podpisania umowy przenoszącej własność nieruchomości lub
  • gdy deweloper nie wykona zobowiązania wynikającego z umowy rezerwacyjnej.

***

Jak widzicie, nowa ustawa deweloperska wprowadza wiele zmian w kwestii umowy rezerwacyjnej i opłaty rezerwacyjnej, ale równie sporo kwestii pomija milczeniem. Brak jest na przykład jednoznacznej regulacji dotyczącej możliwości zatrzymania opłaty rezerwacyjnej w przypadku nieuzasadnionego nie przystąpienia do zawarcia umowy deweloperskiej, czy też możliwości odstąpienia od umowy rezerwacyjnej.

Czy takie instytucje można wprowadzić do umowy rezerwacyjnej? Jeśli macie wątpliwości zapraszam Was serdecznie do kontaktu z naszą Kancelarią.

Opłata rezerwacyjna – najczęstsze pytania

Zobacz, jakie są najczęściej zadawane pytania dotyczące opłaty rezerwacyjnej.

Co to jest opłata rezerwacyjna?

Opłata rezerwacyjna jest ustalana w umowie rezerwacyjnej,  zawieranej przez klienta z deweloperem dotyczącej nabycia lokalu/domu jednorodzinnego. Jej zastrzeżenie w umowie rezerwacyjnej jest związane ze zobowiązaniem dewelopera do czasowego wyłączenia wybranego przez rezerwującego lokalu/domu jednorodzinnego z oferty sprzedaży. 

Czy deweloper może zatrzymać opłatę rezerwacyjną?

Deweloper może zatrzymać opłatę rezerwacyjną jeśli dochodzi do zawarcia umowy deweloperskiej. Wówczas opłata rezerwacyjna jest zaliczana na poczet ceny nabycia lokalu/domu jednorodzinnego, a deweloper ma obowiązek przekazać ją na rachunek powierniczy.

Czy opłata rezerwacyjna stanowi zadatek?

Zgodnie z nową ustawą deweloperską opłata rezerwacyjna ma charakter mieszany.

W przypadku gdy dochodzi do zawarcia umowy deweloperskiej, opłata  jest zaliczana na poczet ceny, a to wskazuje, że ma charakter zaliczki. Z drugiej jednak strony w konkretnym przypadku opłata rezerwacyjna przybiera formę zadatku, ponieważ jest zwracana przez dewelopera w podwójne wysokości.

dr Agnieszka Grabowska-Toś
radca prawny

***

Umowa urbanistyczna według reformy planowania przestrzennego

Projekt ustawy zmieniającej planowanie przestrzenne w końcu trafił do Sejmu. Zmiany, które wprowadzi, nie bez powodu nazywane są reformą planowania przestrzennego.

Z punktu widzenia inwestorów/deweloperów będzie ich naprawdę sporo, a jedną z nich jest wprowadzenie nowego narzędzia planistycznego – Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego (ZPI), o którym ostatnio wspominałam [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: