Witajcie moi drodzy Czytelnicy!
Po długiej przerwie – w końcu wracam. Cieszę się, że niektórzy z Was martwili się tym moim długim milczeniem, że czekali na kolejne moje wpisy, a wręcz zarzucali, że się opuściłam w pisaniu:) Najlepszym tego przykładem jest moje spotkanie z jedną ze stałych czytelniczek bloga, która powiedziała mi: „Pani mecenas, ale coś ostatnio pani się zaniedbała, bo od dawna nic nowego nie pojawiło się na pani blogu.”
To prawda, zaniedbałam się i zaniedbałam tych, którzy czekali na moje wpisy. Mam jednak na to bardzo konkretne usprawiedliwienie i mam nadzieję, że moje milczenie zostanie mi wybaczone:)
Otóż przez ostatnie miesiące byłam zaangażowana w projekt, który jest już w zasadzie na ukończeniu. Pamiętacie Komentarz do ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, którego jestem współautorką? Jakiś czas temu otrzymałam ponownie propozycję napisania książki, ale tym razem nie komentarza, lecz swego rodzaju poradnika, dotyczącego nowej ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.
Jak zapewne wielu z Was wie, bo wielokrotnie o tym pisałam, ustawa ta rodzi mnóstwo wątpliwości. Najwięcej zamieszania i emocji wzbudzała już pod koniec ubiegłego roku, kiedy to okazało się, że dzięki jej wadliwym regulacjom deweloperzy będą musieli płacić za przekształcenie wielomilionowe dopłaty. Od początku wejścia w życie tej ustawy organy, które ją stosują mają sporo problemów z interpretacją jej zapisów, a Ministerswto Inwestycji i Rozwoju, które jest autorem tej ustawy, już trzykrotnie opracowywało jej nowelizację. Ostatnia – tj. ustawa o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw, została uchwalona 13 czerwca tego roku i właśnie została podpisana przez Prezydenta.
Książka, której jestem współautorką nosi tytuł „Przekształcenie użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe – pytania i odpowiedzi” i jest już w fazie składu. To takie kompendium najważniejszych wątpliwości i odpowiedzi na nie – zebrane w jednym miejscu. Mam nadzieję, że będą po nią sięgali nie tylko urzędnicy, ale też deweloperzy i ich prawnicy, tym bardziej, że uwzględniliśmy w niej także problemy, jakie pojawiają się w związku z uchwaleniem kolejnej zmiany do tej ustawy.
Powiem szczerze, że już nie mogę się doczekać, kiedy pojawi się w księgarniach:) A skoro książka została już napisana, będę mogła znowu wrócić do pisania dla Was. Kolejne wpisy – już niebawem! Zapraszam!
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Pani Mecenas! Czekamy z utęsknieniem na kolejne wpisy.
Chętnie się zapoznam. Sam jestem w specyficznej sytuacji, gdyż pod koniec poprzedniego roku otrzymałem trzykrotną podwyżkę opłaty z uwagi na wzrost wartości (na dodatek z naruszeniem procedur) i zmianę stawki procentowej dot. miejsca postojowego w bloku mieszkalnym. Wypowiedzenie zaskarżyłem do SKO. Miasto częściowo uznało swój błąd (w zakresie stawki procentowej) ale nie w zakresie błędnej procedury wypowiedzenia. W tej chwili oczekuje na termin przed sądem rejonowym i zastanawiam się czy przed sądem będzie miał zastosowanie art. 3 ust. 2. Ustawy o zmianie… z dnia 31 stycznia 2019 r., tj. czy postępowanie zostanie umorzone. A jeśli tak to czy należy uznać że aktualizacja dokonana pod koniec roku zaskarżona przeze mnie będzie bezskuteczna 🙂 hmm troszkę bałaganik…