dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Nowelizacja ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – mój komentarz dla money.pl

Agnieszka Grabowska-Toś07 grudnia 2018Komentarze (1)

Wybaczcie moi drodzy czytelnicy, że temat ustawy uwłaszczeniowej pojawia się ponownie w moim kolejnym wpisie. Mam świadomość, że dla niektórych z Was zagadnienie to jest zupełnie obce. Niemniej jednak trudno o tym nie pisać, skoro tak wiele i w tak szybkim tempie dzieje się ostatnio w tym temacie.

Ci, których problem uwłaszczenia i związanych z nim dopłat dotyczy, mogą już odetchnąć z ulgą, bo właśnie wczoraj Sejm uchwalił nowelizację ustawy o przekształceniu prawa użytkowania użytkowania wieczystego w prawo własności. O zmianach, jakie ta nowelizacja niesie, pisałam Państwu raptem trzy dni temu, kiedy to projekt tej ustawy pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jak sami więc widzicie, projekt, który dopiero co został stworzony przez Ministerstwo, w ekspresowym tempie został uchwalony i właśnie trafił do Senatu.

Skąd ten pośpiech?

Akurat w tym przypadku był on jak najbardziej wskazany, gdyż co do zasady przekształcenie większości gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi nastąpi z dniem 1 stycznia 2019 roku i z tą właśnie datą wszyscy przedsiębiorcy będący właścicielami lokali lub budynków, w których nie sprzedali jeszcze wszystkich lokali, otrzymaliby pomoc publiczną. Nowelizacja ma to zmienić i w konsekwencji wyeliminować ryzyko zapłaty wysokich dopłat.

Więcej informacji  na ten temat mogą Państwo przeczytać na money.pl w artykule pt. Deweloperzy straszyli paraliżem na rynku. Ministerstwo za pięć dwunasta zmienia przepisy  autorstwa red. Martyny Kośki, która poprosiła mnie o komentarz, a także w moim ostatnim wpisie pt. Deweloperzy nie zapłacą dopłat z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

dr Agnieszka Grabowska-Toś

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  weronika 23 kwietnia, 2019 o 13:07

  Dziękuję za cenne rady

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: