dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Zmiany w postępowaniu przed sądami administracyjnymi – szansa dla deweloperów na szybsze zakończenie ich spraw?

Agnieszka Grabowska-Toś24 września 2015Komentarze (0)

Czas to pieniądz mówi znane wszystkim powiedzenie.

Dla deweloperów, zwłaszcza tych mniejszych, których nie stać na prowadzenie równolegle kilku inwestycji, czas ma szczególne znaczenie.

Strata każdego tygodnia w oczekiwaniu na uzyskanie ostatecznej i prawomocnej decyzji niezbędnej do realizacji inwestycji, może bowiem niejednego z nich słono kosztować.

A wszystko to w dużej mierze za sprawą przepisów dotyczących postępowania przed sądami administracyjnymi, które jeszcze do niedawna były tak skonstruowane, że na rozstrzygnięcie na przykład w sprawie decyzji o warunkach zabudowy, czy pozwolenia na budowę, trzeba było czekać latami.

Jeśli więc dewleoperowi organ odmówił ustalenia warunków zabudowy, czy pozwolenia na budowę i ten złożył odwołanie, a następnie skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a potem jeszcze skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, to nie dość, że na samo rozstrzygnięcie NSA musiał czekać około  2 lat, to jeszcze sprawa po takim wyroku nadal nie była rozstrzygnięta.

Najczęściej bowiem NSA uchylał wyrok i sprawa wracała do ponownego rozpatrzenia przez WSA, zaś od ponownie wydanego wyroku znowu przysługiwała skarga kasacyjna zarówno deweloperowi, jak i innym stronom.

Decyzji wz lub pozwolenia  na budowę zaś jak nie było, tak nie było.

Na szczęście coś drgnęlo w tej sprawie i od ponad miesiąca obowiązują nowe przepisy ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Dla Państwa, którzy  czekacie na powrót sprawy z sądu administracyjnego do organu, żeby ponownie orzekł ws Waszego wniosku o decyzję WZ, czy pozwolenie na budowę, ważna jest zmiana dotycząca artykułu 188 tej ustawy.

Dzięki niej NSA będzie mógł znacznie częściej sam rozpoznawać sprawę merytorycznie, czyli uchylać wyrok WSA i równocześnie uchylać niekorzystne dla dewelopera decyzje, zwracająć tym samym sprawę już bezpośrednio organowi do ponownego rozpatrzenia, a nie jak to dotychczas najczęściej miało miejsce – uchylać wyrok WSA i przekazywać mu sprawę ponownie do rozpoznania.

Miejmy nadzieję, że nowe przepisy przybliżą tych wszystkich z Państwa, którzy macie wciąż sprawy w NSA, do szybszego pozytywnego dla Państwa ich finału. Ważne jest bowiem, że nowe przepisy dotyczą także tych spraw, które znalazły się w NSA zanim weszły one w życie.

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: