dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Zmiana ustawy deweloperskiej cz. I (likwidacja otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego)

Agnieszka Grabowska-Toś16 marca 2015Komentarze (0)

Po dwóch latach obowiązywania ustawy deweloperskiej (co – biorąc pod uwagę cykl inwestycyjny -jest niezwykle krótkim okresem), Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawnioskował o jej zmianę. Oznacza to, że deweloperzy mogą spodziewać się zmian w ustawie deweloperskiej, które w jeszcze szerszym niż dotychczas zakresie będą chronić konsumentów, czyli nabywców lokali mieszkalnych.

Co zatem Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji szykuje dla deweloperów?

Zmianami, które rynek deweloperski może odczuć szczególnie mocno są zmiany dotyczące środków ochrony wpłat nabywców, a w szczególności propozycja usunięcia otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oferowanego bez dodatkowych zabezpieczeń w postaci gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej. W ocenie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta,  otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy nie zapewnia nabywcy skutecznej ochrony w przypadku upadłości dewelopera.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zdaje się jednakże nie zauważać faktu, że równolegle z wprowadzeniem ustawy deweloperskiej, została dokonana zmiana prawa upadłościowego i naprawczego wprowadzająca szczególny tryb prowadzenia postępowania upadłościowego deweloperów, który zabezpiecza interesy nabywców lokali  bez względu na to, jakie zastosowano środki ochrony wpłat nabywców lokali. W przypadku upadłości dewelopera,  środki zgromadzone na rachunkach powierniczych, a także prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego gruntu stanowią osobną masę upadłości, która służy zaspokojeniu w pierwszej kolejności nabywców lokali, którzy mogą także zdecydować o kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego. Wystarczy też przypomnieć, że zgodnie z art. 11 ustawy deweloperskiej w obowiązującym brzmieniu, bank wypłaca deweloperowi środki pieniężne zgromadzone na otwartym mieszkaniowym rachunku powierniczym dopiero po stwierdzeniu zakończenia danego etapu przedsięwzięcia deweloperskiego – środki nabywcy są więc wypłacane deweloperowi za to, co jest już faktycznie na nieruchomości wybudowane. Stwarza to bardzo dogodną sytuację dla nabywców lokali w przypadku upadłości dewelopera.

W mojej ocenie, obecnie obowiązująca ustawa deweloperska oraz prawo upadłościowe i naprawcze w wystarczający sposób chronią nabywców lokali mieszkalnych. Wprowadzenie obowiązkowej gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej de facto uderzy także w konsumentów – spowoduje bowiem wzrost kosztów mieszkań. Zadowolone z likwidacji otwartego rachunku powierniczego bez gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej będą za to niewątpliwie banki, które już zarabiają krocie na rachunkach powierniczych, a zarobią dodatkowo na gwarancjach. Mam wrażenie, że nie takie było założenie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wnioskującego o usunięcie otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego bez dodatkowych zabezpieczeń w postaci gwarancji ubezpieczeniowej albo bankowej.

Wkrótce na blogu o dalszych założeniach do zmiany ustawy deweloperskiej.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

dr Agnieszka Grabowska-Toś

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: