dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – nie dla deweloperów

Agnieszka Grabowska-Toś11 marca 2015Komentarze (1)

We wczorajszym wyroku (sygn. K 29/13) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o przekształceniu  prawa użytkowania wieczystego w prawo własności  w zakresie, w jakim przyznawał osobom prawnym uprawnienie do żądania przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności, jest niezgodny z Konstytucją.

Dotychczas, zgodnie z ustawą o przekształceniu  prawa użytkowania wieczystego w prawo własności osoby prawne będące w dniu 13 października 2005 użytkownikami wieczystymi nieruchomości, mogły wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Z żądaniem przekształcenia mogły również wystąpić osoby prawne, będące następcami prawnymi  tych osób. Zatem, jeżeli na danej nieruchomości w dniu 13 października 2005 roku ustanowione było prawo użytkowania wieczystego,  a następnie prawo to przeniesione zostało na osobę prawną (np. spółkę deweloperską, która nabyła je w celu realizacji inwestycji), to mogła ona żądać przekształcenia tego prawa w prawo własności. Możliwość wystąpienia z wnioskiem o przekształcenie, w odniesieniu do osób prawnych pojawiła się w związku z nowelizacją ustawy dokonanej ustawą z dnia 28 lipca 2011 – wcześniej uprawnienie to przysługiwało jedynie osobom fizycznym.

Trudno komentować w tej chwili ten wyrok, nie znając jego pisemnego uzasadnienia. Nie mniej jednak trzeba powiedzieć jasno – będzie on miał niewątpliwie istotne znaczenie zwłaszcza  dla tych deweloperów, którzy nabyli użytkowanie wieczyste nieruchomości,  z zamiarem  przekształcenia w prawo własności. Z moich doświadczeń wynika, że deweloperzy decydowali się na przekształcenie użytkowania wieczystego z różnych powodów. Najczęściej w sytuacji, gdy planowana inwestycja była niezgodna z celem, na jaki nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste lub gdy okres użytkowania wieczystego był stosunkowo krótki. Po publikacji wyroku, nie będzie to już możliwe.

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

dr Agnieszka Grabowska-Toś

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  qwerty 18 lutego, 2016 o 14:10

  Kupiłam dom od dewelopera, gdzie grunt jest w użytkowaniu wieczystym (wł. jest Skarb Państwa). Czy w takim razie też nie mogę przekształcić użytkowania wieczystego w prawo własności?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: