We wczorajszym wyroku (sygn. K 29/13) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w zakresie, w jakim przyznawał osobom prawnym uprawnienie do żądania przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności, jest niezgodny z Konstytucją.
Dotychczas, zgodnie z ustawą o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności osoby prawne będące w dniu 13 października 2005 użytkownikami wieczystymi nieruchomości, mogły wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Z żądaniem przekształcenia mogły również wystąpić osoby prawne, będące następcami prawnymi tych osób. Zatem, jeżeli na danej nieruchomości w dniu 13 października 2005 roku ustanowione było prawo użytkowania wieczystego, a następnie prawo to przeniesione zostało na osobę prawną (np. spółkę deweloperską, która nabyła je w celu realizacji inwestycji), to mogła ona żądać przekształcenia tego prawa w prawo własności. Możliwość wystąpienia z wnioskiem o przekształcenie, w odniesieniu do osób prawnych pojawiła się w związku z nowelizacją ustawy dokonanej ustawą z dnia 28 lipca 2011 – wcześniej uprawnienie to przysługiwało jedynie osobom fizycznym.
Trudno komentować w tej chwili ten wyrok, nie znając jego pisemnego uzasadnienia. Nie mniej jednak trzeba powiedzieć jasno – będzie on miał niewątpliwie istotne znaczenie zwłaszcza dla tych deweloperów, którzy nabyli użytkowanie wieczyste nieruchomości, z zamiarem przekształcenia w prawo własności. Z moich doświadczeń wynika, że deweloperzy decydowali się na przekształcenie użytkowania wieczystego z różnych powodów. Najczęściej w sytuacji, gdy planowana inwestycja była niezgodna z celem, na jaki nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste lub gdy okres użytkowania wieczystego był stosunkowo krótki. Po publikacji wyroku, nie będzie to już możliwe.
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Kupiłam dom od dewelopera, gdzie grunt jest w użytkowaniu wieczystym (wł. jest Skarb Państwa). Czy w takim razie też nie mogę przekształcić użytkowania wieczystego w prawo własności?