dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Zmiana powierzchni a dopuszczalność zmiany ceny lokalu

Agnieszka Grabowska-Toś24 marca 2015Komentarze (0)

Ci, którzy zrealizowali już niejedną inwestycję wiedzą, że prawie niemożliwe jest wybudowanie lokali o dokładnie takiej powierzchni, jaka została określona w projekcie, a w konsekwencji również w zawartej z klientem umowie deweloperskiej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez szereg lat stał jednak na stanowisku, że deweloper nie ma prawa do żadnego marginesu błędu, a klient ma otrzymać dokładnie taki lokal, jaki deweloper zobowiązał mu się sprzedać.

Dlatego też konsekwentnie uznawał za niedozwolone takie klauzule w umowach z nabywcami lokali, które  przewidywały zmianę ustalonej w umowie deweloperskiej ceny lokalu w przypadku zmiany powierzchni lokalu w wyniku procesu technologicznego i uprawniały klienta do odstąpienia od takiej umowy dopiero, gdy ta różnica wynosiła określony % (najczęściej było to od 2-5%).

Twarde stanowisko Urzędu nie uległo nawet zmianie po tym, jak zamówiona na jego zlecenie ekspertyza potwierdzała, że powierzchnia wznoszonych lokali może w praktyce różnić się od projektowanej, od 2,1 % do 4,3% i że przyczyną takiej różnicy jest sam proces technologiczny, a nie wina dewelopera.

Stanowisko UOKIK było również w pełni akceptowane przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jest jednak szansa, że UOKIK będzie musiał zweryfikować swój pogląd w tej sprawie.

Dlaczego?

Otóż w niedawnym wyroku (sygn. I CSK 624/13), Sąd Najwyższy stwierdził, że postanowienie wzorca umowy, które przewiduje określenie ostatecznej ceny lokalu zgodnie z jego rzeczywistą powierzchnią, ustaloną po zakończeniu inwestycji (wskazaną w dokumentacji powykonawczej), nie może być uznane za rażąco naruszające interesy konsumenta. W tej sprawie Sąd uznał, że skoro umowa przewidywała uprawnienie dla klienta do odstąpienia od umowy w sytuacji, gdyby w wyniku zmiany powierzchni lokalu w stosunku do pierwotnie ustalonej, cena sprzedaży wzrosła o 5% to Klient był chroniony  przed ryzykiem braku odpowiednich środków finansowych w przypadku większego wzrostu ceny.

Z wagi na dotychczasowe stanowisko UOKIK wielu deweloperów rezygnowało z zapisów o dopuszczalności zmiany ceny lokalu w związku ze zmianą powierzchni lokalu, ponosząc w tym zakresie wymierne straty.

Czy wyrok Sądu Najwyższego oznacza, że możliwe będzie ponowne ich wprowadzenie do umów z nabywcami, bez narażania się na problemy z UOKIK-iem?

Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w kolejnym moim wpisie na blogu.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: