Nowe warunki techniczne 2024 – ten temat pojawiał się już w tym roku na moim blogu. Pisałam o nich, kiedy miały wejść w życie 1 kwietnia — w artykule: Przepisy o patodeweloperce, czyli nowe warunki techniczne 2024, a także wtedy, gdy opublikowałam na blogu mój najnowszy ebook — Ściągę z warunków technicznych 2024.
Dużo się też mówiło o tych nowych przepisach w mediach, ponieważ zostały wprowadzone pod hasłem walki z patodeweloperką. Warunki techniczne 2024 były też wiele razy komentowane przeze mnie w prasie.
Temat był na tyle pasjonujący i ważny, że Wydawnictwo C.H. Beck zdecydowało o wydaniu książki poświęconej warunkom technicznym 2024.
A propozycję jej napisania otrzymałam ja 🙂
Czasu miałam niewiele, bo zaproszenie do współpracy otrzymałam w czerwcu tego roku, warunki techniczne 2024 wchodziły w życie w sierpniu, a żeby wydanie książki miało sens, musiała się ukazać najpóźniej w połowie października.
Dlatego zdecydowałam, że chcę ją współtworzyć z moją koleżanką mecenas Joanną Maj.
I tak oto powstała nasza wspólna publikacja pt. „Warunki techniczno-budowlane. Nowe standardy projektowania inwestycji”
Jestem z niej bardzo dumna, bo to jedyna taka książka na rynku, która w praktyczny sposób omawia warunki techniczne 2024.
Poza tym to już moje czwarte książkowe „dziecko” więc jak tu nie być dumnym. 🙂
Warunki techniczne 2024 – komentarz, czyli co znajdziesz w książce
Książka dotycząca warunków technicznych 2024, to komentarz, który omawia nowe regulacje prawne dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wprowadzone rozporządzeniem z 27 października 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz rozporządzeniem z 9 maja 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Pierwsza z nowelizacji (potocznie nazywana rozporządzeniem ws. „patodeweloperki”), weszła w życie 1 sierpnia 2024 r., druga – doprecyzowująca obecnie obowiązujące przepisy dotyczące usytuowania nietypowych budynków na działce budowlanej oraz lokalizacji budynków na działkach o nieregularnym kształcie, a także umożliwiająca szersze wykorzystanie elementów drewnianych przy wznoszeniu budynków – obowiązuje od 15 sierpnia 2024 r.
Warunki techniczne 2024 – komentarz zawiera także analizę projektu rozporządzenia z 18 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych (Nr z wykazu 40), dotyczącego modyfikacji zasad realizacji placów zabaw przez inwestorów realizujących inwestycje mieszkaniowe.
Oprócz omówienia nowych warunków technicznych 2024 oraz ich wpływu na trwające procesy inwestycyjno-budowlane, nasza publikacja zawiera również praktyczną analizę nadal obowiązujących przepisów dotyczących warunków technicznych, to jest:
- sytuowania budynków
- lokalizowania miejsc parkingowych, w tym dla osób niepełnosprawnych, projektowania
- placów zabaw czy kwestii związanych z powierzchnią terenu biologicznie czynnego.
Wprawdzie te przepisy nie zostały zmienione, ale w praktyce sprawiają wiele trudności interpretacyjnych zarówno na etapie sporządzania projektów budowlanych, jak i procedowania pozwoleń na budowę, dlatego im również poświęciłyśmy naszą uwagę.
>>> Sprawdź, jak ustala się odległość budynku od granicy działki?
Warunki techniczne 2024 – komentarz, czyli praktyczny poradnik
Książka pt. „Warunki techniczno-budowlane. Nowe standardy projektowania inwestycji” stanowi praktyczny komentarz do warunków technicznych 2024.
Naszym celem było stworzenie publikacji na temat warunków technicznych 2024, której do tej pory nie na rynku:)
To, co miało ją wyróżniać, to spojrzenie na nowe warunki techniczne 2024 z perspektywy inwestora i organów oraz zidentyfikowanie problemów, jakie mogą pojawić się przy stosowaniu tych przepisów w praktyce, a następnie próba ich rozstrzygnięcia.
Czy nam się to udało – możecie przekonać się sami kupując naszą książkę.
To, co uważam za szczególną wartość tej publikacji, to odwołanie się w niej do najważniejszych orzeczeń sądów, opisy konkretnych stanów faktycznych wraz ze wskazaniem jakie przepisy powinny znaleźć w odniesieniu do nich zastosowanie i ewentualnie jaką decyzję powinien wydać organ.
W komentarzu podkreśliłyśmy również kwestie szczególne ważne, na które czytelnik powinien zwrócić uwagę. Są one odpowiednio wyróżnione, więc można je łatwo zidentyfikować i zapamiętać.
Komentarz — warunki techniczne 2024, został też wzbogacony o tabele porównawcze zmian, które weszły w życie z poprzednim stanem prawnym wzory dokumentów związanych z procedurą uzyskania odstępstwa od warunków technicznych, o którym mowa w art. 9 ustawy — Prawo budowlane, a także rysunki dotyczące sytuowania budynków na działce budowlanej i schematy.
Warunki techniczne 2024 – komentarz, to odpowiedź na wiele pytań
Ci, którzy na co dzień stosują warunki techniczne w tym także warunki techniczne 2024, znajdą w naszej książce odpowiedzi na wiele kluczowych pytań, a w szczególności:
• Jak poprawnie lokalizować budynki na działce budowlanej, w tym w szczególności budynki wielorodzinne?
• Jak limitować oraz sytuować miejsca postojowe dla niepełnosprawnych?
• Jaki teren powierzchni działki powinien stanowić powierzchnię biologicznie czynną?
• Jak lokalizować place zabaw dla dzieci oraz jakie szczególne wymogi powinny one spełniać?
• Jakie są nowe ograniczenia dotyczące minimalnej powierzchni lokalu użytkowego i kiedy inwestor będzie zwolniony ich przestrzegania?
• Kiedy i w jakich obiektach należy sytuować miejsca do przewijania osób dorosłych ze szczególnymi potrzebami?
• Jakie nowe wymagania w zakresie norm akustycznych powinny spełniać lokale mieszkalne?
• Co powinien zawierać projekt techniczny od 1 sierpnia 2024 r.?
• Czy inwestor może wznosić budynek z elementów drewnianych w świetle obowiązujących przepisów ppoż.?
• Kiedy należy stosować przepisy dotychczasowe, a kiedy nowe?
>>> Jak wypełnić wniosek do planu ogólnego?
Warunki techniczne 2024. Komentarz – jak i gdzie kupić
Książka Warunki techniczno-budowlane. Nowe standardy projektowania inwestycji, której jestem współautorką jest już dostępna w księgarni Wydawnictwa C.H. Beck.
Jeśli chcecie ją kupić, wystarczy wejść na stronę księgarni i zamówić.
Możecie to zrobić klikając w ten link: Warunki techniczno-budowlane. Nowe standardy projektowania inwestycji.
Z okazji Black Friday wydawnictwo przygotowało dla klientów, aż 25% zniżki, więc warto z niej teraz skorzystać 🙂
Kod BLACK25 obowiązuje do 1 grudnia.
Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa — czytelników mojego bloga, do lektury tej książki.
Będzie mi miło, jeśli zdecydujecie się na jej zakup i podzielicie się spostrzeżeniami na jej temat.
Mam nadzieję, że spełni Wasze oczekiwania:)
***
Jeśli prowadzisz inwestycje deweloperskie lub inwestujesz w nieruchomości i potrzebujesz wsparcia w sprawach związanych z procesem inwestycyjnym, masz problemy z uzyskaniem decyzji, pozwolenia na budowę lub innych decyzji niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji, zapraszam do kontaktu ze mną lub z prawnikami naszej Kancelarii Radców Prawnych Kania Stachura Toś.
dr Agnieszka Grabowska-Toś
radczyni prawna
***
Zmiana decyzji o warunkach zabudowy
Zmiana decyzji o warunkach zabudowy to temat, który kilka lat temu pojawił się już tu na blogu. W tym czasie jednak wiele się zmieniło w podejściu do zmiany decyzji o warunkach zabudowy.
Sądy administracyjnie, a w ślad za nimi organy, różnie podchodziły do tematu zmiany decyzji o warunkach zabudowy. Część uważała, że zmiana decyzji o warunkach zabudowy jest niemożliwa, a część – że wręcz odwrotnie [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }