Warunki przyłączenia do sieci – zmiany w Prawie budowlanym

Agnieszka Grabowska-Toś16 czerwca 20158 komentarzy

23-30.08.2008 912_1Upalny weekend niestety za nami. Może to i dobrze – na „chłodno” lepiej analizuje się teksty ustaw 🙂

W związku z tym dzisiaj, zgodnie z obietnicą, kolejnych kilka słów o zmianach w Prawie budowlanym, które mogą być ważne z punktu widzenia deweloperów.

Istotnej modyfikacji uległ art. 34 ust. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, który stanowił o tym, co powinien zawierać projekt budowlany.

Ustawodawca ograniczył obowiązkowe elementy projektu budowlanego znosząc obowiązek przedkładania wraz z nim, oświadczenia właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych.

Po wejściu w życie nowelizacji, do projektu budowlanego trzeba będzie jedynie dołączyć – stosownie do potrzeb – oświadczenie właściwego zarządcy drogi krajowej lub wojewódzkiej o możliwości połączenia działki z drogą, zgodnie z przepisami o drogach publicznych.

Ktoś w końcu słusznie uznał, że warunki podłączenia działki budowlanej do wszelkich sieci, są określane i weryfikowane na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy lub w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Spełnienie wymagań przyłączenia do sieci jest też weryfikowane na etapie oddawania obiektu budowlanego do użytkowania. Nie ma w związku z tym potrzeby, by było to  jeszcze dodatkowo sprawdzane na etapie wydawania pozwolenia na budowę.

Wydaje się, że zmiana, o której napisałam jest zmianą na lepsze, która pozwoli przyspieszyć proces uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Czy tak będzie faktycznie? Czas pokaże.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (12) 423 37 52e-mail: kancelaria@kancelariakst.pl

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof 27 października, 2015 o 21:03

Niestety ponownie nie jestem przekonany Pani Mecenas czy to dobry kierunek :).
Stosowanie art. 61.1.3 ustawy o planowaniu przestrzennym przy wydawaniu WZ w większości gmin to fikcja i tutaj chyba akurat dobrze, ponieważ większość dostawców mediów wymaga od osób występujących o warunki przyłączenia tytułu prawnego, a wówczas uzyskanie WZ przez osoby nie będące właścicielami bez stosownych umów czy pełnomocnictw byłoby niemożliwe.
Z kolei czy sama weryfikacja na etapie oddawania do użytkowania jest wystarczająca i nie zbyt późna, nie wiem nie mam takiego doświadczenia i nie myślałem jeszcze o tym :).

Odpowiedz

Agnieszka Grabowska-Toś 28 października, 2015 o 22:12

Panie Krzysztofie,
absolutnie nie zgadzam się z Panem, że stosowanie art. 61 ust. 1 pkt. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w postępowaniu ws decyzji WZ to fikcji. Bez aktualnych warunków przyłączenia do sieci nie dostanie Pan decyzji WZ. To pewne. A brak aktualnych warunków- to dobra podstawa do odwołania od decyzji WZ.

Odpowiedz

Krzysztof 29 października, 2015 o 00:06

Zapewniam Panią, że znam z praktyki wiele rejonów Polski, w których ww. kwestii działa zasada \”u nas to prawo się nie przyjęło\”. Cytat z decyzji o WZ z którą ostatnio miałem do czynienia : \” \”Uzbrojenie terenu Istnieje możliwość uzbrojenia terenu\” . 🙂 Być może w dużych miastach rzeczywiście wygląda to inaczej\” Poza tym niestety sam byłem adresatem kilku takich decyzji, które
w kwestii uzbrojenia terenu zawierały ustalenia- w skrócie – na warunkach uzgodnionych z … odpowiedni dostawca mediów, ale urząd nie stawiał żadnych wymogów dotyczących wykazania się posiadaniem uprzednio zawartych umów przy składaniu wnioski i w trakcie procedowania decyzji.
Mam świadomość, że brak uzbrojenia jest podstawą do stwierdzenia nieważności decyzji, ale proszę mi wierzyć praktyka jest inna. Z drugiej strony brak uzbrojenia nie jest przecież przeszkodą w uchwalaniu planów miejscowych, a w przypadku zabudowy zagrodowej trudno nawet zdefiniować minimalne wymagania dotyczące \”niezbędnego\” uzbrojenia.

Odpowiedz

Agnieszka Grabowska-Toś 29 października, 2015 o 09:50

No cóż.. to tylko pokazuje żałosny poziom świadomości prawnej u niektórych urzędników.
Miłego dnia!

Odpowiedz

Krzysztof 29 października, 2015 o 00:10

W sformułowaniu \”praktyka jest inna\” miałem oczywiście na myśli praktykę urzędów wydających decyzje WZ , a nie praktykę sądów czy organów odwoławczych.

Odpowiedz

Krzysztof 29 października, 2015 o 00:19

Przepraszam jeszcze jedna istotna kwestia – decyzje o warunkach zabudowy nie podlegają kontroli z urzędu więc tak naprawdę nie wiadomo jaki jest w obrocie prawnym procent decyzji wydanych z bardzo poważnymi wadami również w zakresie uzbrojenia terenu. Ale akurat te uchybienia ja uważam za mniej istotne ponieważ uzbrojenie terenu wymusza realizacja inwestycji.

Odpowiedz

Paweł 26 czerwca, 2016 o 10:35

Zapytam,
czy urzędnik ma prawo żądać dokumentów o zapewnieniu mediów takich jak prąd, woda czy odbiór ścieków wraz z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy, jeżeli działka ma poniżej 1000m.kw., dobre sąsiedztwo itp., a budynek ma być rekreacyjny, zasilany panelami słonecznymi, woda ze studni i zbiornik na nieczystości płynne(szambo)?

Odpowiedz

Łukasz Prażuch 12 stycznia, 2018 o 15:14

“Ktoś w końcu słusznie uznał, że warunki podłączenia działki budowlanej do wszelkich sieci, są określane i weryfikowane na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy lub w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.”

Nie jest to prawdą.
Planiści na etapie realizacji MPZP nie analizują każdej działki w zakresie możliwości podłączenia do mediów.
To samo dotyczy DWZ, gdzie do wniosku o WZ można dołączyć zapewnienie dostawy mediów, natomiast często zdarza się, że warunki nie zostają wydane, pomimo wcześniej wydanego zapewnienia.
Dodatkowo, występowanie o warunki techniczne mediów po uzyskaniu pozwolenia na budowę i np. rozpoczęciu budowy, może generować patologie.
Przykład: Inwestor zainwestuje w działkę i stan surowy budynku, a gestor wiedząc o tym łatwiej może wynegocjować większy wkład finansowy inwestora w realizację trudnego lub długiego przyłącza.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że zainteresował Cię mój wpis na blogu i chcesz s go komentować. Jeśli jednak tą drogą szukasz pomocy prawnej w swojej sprawie, to zapraszam Cię do skorzystania z moich usług w tym zakresie. Dane do kontaktu ze mną znajdziesz w zakładce Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem agnieszka.tos@kancelariakst.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: