Pogoda piękna, wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z wakacjami zmiany w Prawie budowlanym.
Wydawać by się mogło, że wielkiej rewolucji z punktu widzenia deweloperów one nie przynoszą. Jednak o kilku sprawach z pewnością będę chciała Państwu napisać.
Dzisiaj o sprawach ostatecznych 😉 a właściwie o słowie „ostatecznej”, które zniknęło z art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego.
Dla przypomnienia – zgodnie z art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego, w dotychczas obowiązującym brzmieniu, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Wchodząca w życie 28 czerwca bieżącego roku nowelizacja Prawa budowlanego zmieniła brzmienie tego przepisu, nadając mu następującą treść: „Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę …..”
Co to oznacza?
Zmiany w prawie budowlanym
Czy od 28 czerwca nie ma konieczności czekania na stwierdzenie ostateczności decyzji i roboty budowlane można rozpocząć, zanim decyzja stanie się ostateczna? Czy zmora deweloperów w postaci sąsiadów składających bezpodstawne odwołania, byle tylko odwlec w czasie rozpoczęcie budowy, odeszła?
Niestety obawiam się, że nie. Prawo to cały system i analiza treści jednego przepisu ustawy może prowadzić do mylnych wniosków.
Artykuł 28 ust. 1 Prawa budowlanego należy interpretować z uwzględnieniem art. 130 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, który stanowi, że przed upływem terminu do wniesienia odwołania, decyzja nie podlega wykonaniu. Oznacza to, że prowadzenie robót budowlanych, co do zasady i tak będzie możliwe dopiero na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Co do zasady, ale nie zawsze.
W przypadku bowiem, gdy decyzja o pozwoleniu na budowę będzie zgodna z żądaniem wszystkich stron, będzie mogła być wykonywana przed upływem terminu do wniesienia odwołania, zgodnie z art. 130 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego, a więc roboty budowlane będzie można rozpocząć, zanim decyzja stanie się ostateczna.
I to jest sedno zmiany art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego!
Pytanie tylko, jak często deweloper będzie jedyną stroną postępowania….
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }