dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Czy uzyskanie pozwolenia na budowę skutkuje zmianą celu użytkowania wieczystego

Agnieszka Grabowska-Toś10 czerwca 20154 komentarze

blog dla deweloperówTemat inwestycji deweloperskich na użytkowaniu wieczystym wraca do mnie jak bumerang:)

Cieszy mnie to bardzo, bo to znak, że deweloperzy coraz rozważniej podchodzą do takich inwestycji i wolą wcześniej dowiedzieć się, czy na interesującej ich nieruchomości, oddanej w użytkowanie wieczyste, będzie można bez problemów zrealizować inwestycję.

Nie wszyscy jednak są tacy przezorni, czego dowodem jest historia, którą za chwilę Państwu opowiem.

Pewien deweloper kupił nieruchomość, która została oddana w użytkowanie wieczyste na cele infrastruktury kolejowej. Oczywiście nie miał zamiaru budować na niej torów kolejowych, lecz kolejny apartamentowiec.

Okoliczności były sprzyjające, bo plan miejscowy dopuszczał taką inwestycję i deweloper bez problemów uzyskał pozwolenie na budowę.

Kiedy już rozpoczął roboty budowlane, Prezydent Miasta reprezentujący Skarb Państwa (właściciela tej nieruchomości), ten sam zresztą, który wydał pozwolenie na budowę, zażądał zaprzestania prowadzenia budowy informując dewelopera, że inwestycja jest niezgodna z celem, na jaki nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste i że dalsze jej prowadzenie spowoduje rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego.

Deweloper groźbą rozwiązania użytkowania wieczystego nie przejął się zbytnio i krótko odpisał Prezydentowi Miasta.

Skoro  Prezydent  wiedząc,  że użytkowanie wieczyste ustanowione zostało na inny cel, niż budownictwo wielorodzinne, mimo to udzielił mu pozwolenia na budowę na realizację tej inwestycji, to nie ma teraz prawa stawiać mu zarzutu, że inwestycja jest niezgodna z celem użytkowania wieczystego, bo sam na tę inwestycję wyraził zgodę. Jego zdaniem doszło więc w sposób dorozumiany do zmiany tego celu.

Trudno odmówić racji deweloperowi.

Ten sam podmiot (Prezydent Miasta) najpierw udziela pozwolenia na budowę potwierdzając tym samym, że inwestycja jest zgodna z prawem, a potem nagle jednak  zmienia zdanie i kwestionuje realizację inwestycji, grożąc rozwiązaniem umowy użytkowania wieczystego. I mówi się, że to kobieta zmienną jest … 🙂

Mówiąc jednak poważnie, bo finał tej sprawy wcale nie okazał się dla dewelopera zabawny, trzeba powiedzieć jasno: w świetle wyroków sądów  administracyjnych i Sądu Najwyższego, kolejność działań dewelopera nie była prawidłowa.

Powinien był on najpierw wystąpić do Prezydenta o zmianę celu użytkowania wieczystego, a dopiero potem o pozwolenie na budowę. Uzyskanie pozwolenia na budowę nie powoduje bowiem automatycznie zmiany celu użytkowania wieczystego, nawet w sytuacji, gdy pozwolenie wydaje ten sam organ, który następnie występuje w roli właściciela nieruchomości. Deweloper nie może więc skutecznie powoływać się na fakt, że inwestycja jest zgodna z celem użytkowania wieczystego, bo potwierdził to Prezydent Miasta wydając pozwolenie na budowę.

Stanowisko sądów w tej kwestii, kompletnie mnie nie przekonuje i nie dziwię się deweloperom, których ono oburza.

Prezydent Miasta, będąc odpowiedzialnym za gospodarowanie nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, a jednocześnie występując jako organ wydający pozwolenie na budowę, nie może na etapie postępowania o pozwolenie na budowę udawać, że  wszystko jest w porządku (jakby nie wiedział, że inwestycja jest niezgodna z celem użytkowania wieczystego), a jak wyda deweloperowi pozwolenie na budowę – zaskakiwać go później groźbami rozwiązania umowy użytkowania wieczystego z powodu istnienia tej niezgodności.

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Mariola 21 września, 2015 o 16:37

    Dzień dobry, chciałabym zapytać, czy byłaby możliwość podania sygnatur rozstrzygnięć sądów w tej sprawie?

    Odpowiedz

    Agnieszka Grabowska-Toś 24 września, 2015 o 12:59

    Witam Pani Mariolu,
    odszukałam dla Pani orzeczenie, do którego odwoływałam się pisząc na blogu o tym, czy uzyskanie pozwolenia na budowę skutkuje automatycznie zmianą celu użytkowania wieczystego. W wyroku z dnia 6.06.2012 roku, sygn. III CSK 289/11 Sąd Najwyższy, rozstrzygając w krakowskiej sprawie (było o niej stosunkowo głośno) stwierdził, iż
    fakt, że Prezydent Miasta Krakowa występuje w dwóch różnych rolach (właściciela nieruchomości i organu), nie ma znaczenia, a użytkownik wieczysty powinien najpierw wystąpić o zmianę celu, a następnie o pozwolenie na budowę, a nie odwrotnie. Oczywiście w tej sprawie SN oddalił skargę użytkownika wieczystego.
    Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Krzysztof 28 października, 2015 o 20:20

    Tutaj, też chciałbym wtrącić trzy grosze Pani Mecenas chociaż główne postaci występują w innych rolach. Gmina zmieniła studium i jest w trakcie procedowania zmiany planu dla działki, której nabyciem jest zainteresowana na cel publiczny. Użytkownikiem wieczystym( skarb państwa) jest firma komercyjna ale sedno sprawy tkwi w tym, że cel na jaki gmina chce przeznaczyć nieruchomość nie jest zgodny z celem zawartym w umowie o użytkowanie wieczyste. Moje pytanie brzmi czy gmina ma podstawy prawne aby żądać zmiany celu lub nieodpłatnego przekształcenia użytkowania we własność po nabyciu prawa użytkowania wieczystego, czy decyzja pozostaje całkowicie w gestii Skarbu Państwa ?

    Odpowiedz

    Agnieszka Grabowska-Toś 28 października, 2015 o 22:34

    Nie wydaje mi się – Panie Krzysztofie – by gmina miała podstawę prawną do żądania zmiany celu. Ale jeśli plan zostanie uchwalony, to moim zdaniem będzie mogła korzystać z nieruchomości zgodnie z planem, bez potrzeby dokonywania zmiany celu.
    Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: