Ufaj, ale sprawdzaj! To stare powiedzenie zna każdy. Audyt prawny nieruchomości – dlaczego ważny?
Warto jednak o nim pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy kupujemy nieruchomość, na której ma być realizowana inwestycja deweloperska i przed zawarciem umowy sprawdzić stan prawny tej nieruchomości pod kątem możliwości realizacji planowanej inwestycji.
Niewątpliwie rzetelny audyt prawny nieruchomości, nazywany często również due diligence, jest w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem. Dzięki niemu deweloper może uchronić się przed kupieniem przysłowiowego kota w worku.
Audyt prawny nieruchomości – dlaczego warto go robić?
Audyt prawny ma przede wszystkim na celu ustalenie, czy z nabyciem nieruchomości i realizacją inwestycji wiążą się jakiekolwiek ryzyka prawne i czy nie ma przeszkód prawnych do realizacji planowanej inwestycji. Może bowiem okazać się, że np. nieruchomość leży w obszarze chronionym, bądź obszarze objętym planem miejscowym, który wprowadza określone ograniczenia w zagospodarowaniu nieruchomości, powodujące, że inwestycja przestaje być opłacalna, lub okazuje się niemożliwa do zrealizowania.
Konieczne jest zatem nie tylko sprawdzenie tytułu prawnego i prawidłowości nabycia nieruchomości przez sprzedającego, ale również wszelkich innych okoliczności mogących mieć wpływ na realizację inwestycji, takich jak np. dostęp do drogi publicznej, ustalenia miejscowego planu, objęcie nieruchomości ochroną konserwatorską, położenie nieruchomości w obszarze chronionego krajobrazu.
Szczególnej uwagi wymaga zwłaszcza nabycie prawa użytkowania wieczystego, albowiem w tym przypadku mogą pojawić się dodatkowe ryzyka, jak choćby niezgodność planowanej inwestycji z celem użytkowania wieczystego, o czym już Państwu wspominałam, pisząc o inwestycjach deweloperskich na użytkowaniu wieczystym.
W przypadku, gdy przedmiotem nabycia przez dewelopera jest nie tylko nieruchomość, ale także uprawnienia wynikające z decyzji WZ lub pozwolenia na budowę, audyt prawny powinien także obejmować ocenę prawidłowości wydania tych decyzji i ewentualnego ryzyka wznowienia postępowania lub stwierdzenia nieważności tych decyzji (jeśli są one ostateczne).
Audyt prawny nieruchomości – forma zabezpieczenia.
Dobrze przygotowany audyt prawny nieruchomości, nie tylko zwiększa świadomość dewelopera co do stanu prawnego nabywanej nieruchomości, ale przede wszystkim daje podstawę do zawarcia w umowie ze sprzedającym konkretnych rozwiązań prawnych, które będą zabezpieczały dewelopera na wypadek ewentualnego zaktualizowania się wskazanych w audycie ryzyk.
W przypadku zaś ujawnienia okoliczności niekorzystnych z punktu widzenia dewelopera i podjęcia przez niego decyzji o zakupie nieruchomości, mimo tych okoliczności, audyt prawny pozwala wynegocjować ze sprzedającym znacznie korzystniejsze – od pierwotnych – warunki transakcji.
Dlatego właśnie audyt prawny nieruchomości jest dla każdego dewelopera taki ważny.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }