dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Ustalenie stron w postępowaniu w sprawie warunków zabudowy

Agnieszka Grabowska-Toś09 lipca 2015Komentarze (0)

blog dla deweloperów.jpg3Duża liczba stron w postępowaniu w sprawie warunków zabudowy, to dla deweloperów prawdziwa zmora. A dla organu prowadzącego postępowanie – to niewątpliwie spore wyzwanie. Trzeba przecież najpierw prawidłowo ustalić, kto w takim postępowaniu powinien uczestniczyć jako strona. A potem w toku tego postępowania zapewnić każdemu czynny udział. Oczywiście również prawidłowo doręczyć decyzję. Ustalenie stron w postępowaniu w sprawie warunków zabudowy jest ważnym elementem.

Można powiedzieć, że w kwestii stron postępowania w sprawie warunków zabudowy i deweloper i organ mają wspólny cel. Jednemu i drugiemu  zależy na tym samym – by w postępowaniu mieć jak najmniej stron.

Zapytam więc przewrotnie.

Czy możliwe jest postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji deweloperskiej, w którym będziemy mieli do czynienia tylko z jedną stroną postępowania? Czyli inwestorem zainteresowanym uzyskaniem decyzji WZ?

Bez wątpienia, to byłby stan idealny, ale jak wszyscy wiemy – ideałów nie ma.

I tak też jest z postępowaniem w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji deweloperskiej.

Nie mówię, że niemożliwe są takie przypadki, gdy tylko wnioskodawca będzie stroną postępowania, ale z doświadczenia wiem, że to raczej mało prawdopodobne.

Przyznam szczerze, że nie widziałam jeszcze takiej decyzji WZ, w której stronami nie byliby przynajmniej właściciele nieruchomości sąsiadujących bezpośrednio z terenem planowanej inwestycji. Mam wrażenie, że przy większych inwestycjach (mam tu na myśli inwestycje deweloperskie), niejako z automatu najbliżsi sąsiedzi uznawani są za strony.

Ustalenie stron w postępowaniu w sprawie warunków zabudowy – uchwały

Poniekąd to rozumiem, bo jest to pokłosie dwóch uchwał NSA – jeszcze z lat 90-tych. W ustawach, których stwierdzono, iż co do zasady stronami postępowania o ustalenie warunków zabudowy są właściciele lub użytkownicy wieczyści sąsiednich działek (uchwała z dnia 25.09.1995 roku , sygn VI SA 13/95 i z dnia 4.12.1995 roku, VI SA 20/95). Uchwały te są nadal aktualne. Wielokrotnie powtarzane w uzasadnieniach wyroków sądów administracyjnych.

Trzeba tu jednak uczynić pewne zastrzeżenie.

Otóż nie jest tak, że zawsze ten sąsiad, którego działka bezpośrednio sąsiaduje z terenem inwestycji będzie stroną postępowania. Nie jest też tak, że właściciele działek nie sąsiadujących bezpośrednio z terenem inwestycji nie mogą być stroną postępowania.

Ustalenie stron w postępowaniu w sprawie warunków zabudowy

Dlatego muszą Państwo liczyć się z tym, że oprócz sąsiadów, których działki bezpośrednio graniczą z Państwa działką, także dalsi sąsiedzi, których działki nie sąsiadują bezpośrednio z Państwa działką mogą być uznani za stronę postępowania.

Jak mówią sądy? W każdym przypadku organ musi przeprowadzić analizę. Czy dana osoba ma interes prawny, aby uczestniczyć w tym postępowaniu, czy go nie ma. Sam fakt bycia sąsiadem – nie wystarczy.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

dr Agnieszka Grabowska-Toś

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: