Umowa deweloperska czy umowa przedwstępna?

Agnieszka Grabowska-Toś        04 maja 2015        2 komentarze

23-30.08.2008 706_1Zainspirowana jednym z Państwa komentarzy, chcę dzisiaj napisać kilka słów o sprawie, która zwłaszcza na początku obowiązywania ustawy deweloperskiej budziła  spore wątpliwości  i deweloperów i  prawników (ze szczególnym uwzględnieniem notariuszy).

Czy zawierając umowę dotyczącą już wybudowanego lokalu, deweloper ma obowiązek stosować się do wymogów ustawy deweloperskiej? Innymi słowy, czy w takim przypadku zawierać umowę deweloperską, czy umowę przedwstępną, a jeśli przedwstępną, to na jakim etapie inwestycji  deweloper może taką umowę zawrzeć?

Praktyka stosowana przez notariuszy, na których ciąży odpowiedzialność za ważnie sporządzoną umowę była różna. Spotykałam się nawet z tak radykalnym stanowiskiem, że dopóki lokal nie stanowił odrębnego przedmiotu własności i co za tym idzie, nie był wpisany do odrębnej księgi wieczystej, deweloper miał obowiązek zawierać z nabywcą umowę deweloperską.

Biorąc pod uwagę cel ustawy deweloperskiej, jakim jest ochrona nabywcy, trudno było pogodzić się z tak daleko idącą ostrożnością. Wszak po wybudowaniu lokalu nabywca nie kupował już przysłowiowego kota w worku, tylko gotowy „produkt” i wydawało się, że tak gorliwa ochrona jest nieco przesadzona.

Na szczęście w sprawie tej jednoznacznie wypowiedział się Urząd Ochrony i Konkurencji w raporcie, zatytułowanym „Konsument na rynku deweloperskim”, który powstał w styczniu 2014 roku i o którym już Państwu pisałam w jednym z moich wpisów pt. Umowa deweloperska bez rachunku powierniczego.  W raporcie tym UOKiK jednoznacznie stwierdził, że przepisy ustawy deweloperskiej nie mają zastosowania do sprzedaży przez dewelopera gotowych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

W tym wypadku podzielam pogląd Urzędu ;-).

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł Kwiecień 11, 2016 o 17:42

Witam serdecznie,
jestem właśnie na etapie kupna mieszkania w stanie deweloperskim, które znajduje się w jeszcze “pachnącym” budynku z około miesięcznym pozwoleniem na użytkowanie. Czy forma umowy deweloperskiej (oczywiście bez pewnych bezprzedmiotowych zapisów np. o harmonogramie budowy) jest w tym przypadku bezwzględnie nie do zaakceptowania? Dodam, że i deweloper i bank akceptują taką formę (przynajmniej mam taką deklarację mailową). Czy mógłbym prosić o opinię jaką i w jakiej formie radziłaby Pani ew. zawrzeć umowę? Pierwotnie przychylałem się ku przedwstępnej umowie w formie cywilno-prawnej – wiadomo, szybka, koszty zerowe. Z drugiej jednak strony niepokoi mnie, iż w jej wyniku płacę deweloperowi całą cenę transakcyjną przed umową przyrzeczoną. I co w sytuacji, gdy po tym przelewie, a przed przeniesieniem własności deweloper ogłosi upadłość? Z tego co wiem, byłbym “na samym końcu” kolejki po udział w majątku upadłego…

Odpowiedz

Agnieszka Grabowska-Toś Kwiecień 11, 2016 o 22:26

Witam Panie Pawle,
Jeśli miałabym Panu coś doradzić, musiałabym poznać wszystkie założenia planowanej przez Pana transakcji. Zapraszam do kontaktu bezpośrednio w kancelarii.
Pozdrawiam serdecznie,

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem agnieszka.tos@kancelariakst.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: