dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Przeniesienie pozwolenia na budowę – zmiany od 19 września 2020

Agnieszka Grabowska-Toś06 września 20202 komentarze

Pałac Brunów

Na pewno nie raz w centrum Waszej uwagi znajdowała się nieruchomość, dla której zostało już wydane ostateczne pozwolenie na budowę. Dla niektórych, zakup takiej nieruchomości to prawdziwa gratka, bo w zasadzie pozostaje tylko wybrać generalnego wykonawcę i zacząć budowę. Warunek jest tylko jeden – aby to zrobić, trzeba uzyskać przeniesienie na swoją rzecz wydanego już pozwolenia na budowę.

Doświadczony deweloper już wie, że nabywając taką nieruchomość musi zadbać, by przy podpisywaniu umowy uzyskać od sprzedającego zgodę na przeniesienie pozwolenia na budowę.  Zdarzały się jednak w praktyce takie sytuacje, kiedy inwestor nabywał nieruchomość, ale z różnych powodów nie uzyskał wcześniej wymaganej zgody na przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę. I wówczas pojawiał się problem, bo sprzedający najczęściej mając świadomość, że kupujący jest pod ścianą i z powodu wydanego już pozwolenia na budowę nie będzie mógł uzyskać dla tej nieruchomości przez najbliższe 3 lata nowego pozwolenia na budowę, wymagał dodatkowego, często bardzo wysokiego wynagrodzenia za wyrażenie takiej zgody. 

Dotychczas obowiązujące przepisy, w szczególności art. 40 prawa budowlanego, który dotyczy przeniesienia pozwolenia na budowę, nie zawierały żadnego antidotum na taką sytuację. Inwestor w zasadzie nie miał żadnego mechanizmu prawnego, którym mógłby zmusić sprzedającego do wyrażenia zgody na przeniesienie pozwolenia na budowę. Jednak nowelizacja prawa budowlanego, która wejdzie w życie od 19 września tego roku, wprowadziła w tym zakresie korzystne dla inwestorów zmiany. 

Dostrzegając opisane tu przeze mnie problemy, ustawodawca wprowadził zasadę, że jeśli własność nieruchomości lub użytkowania wieczystego  nieruchomości, dla której została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę, przeszły – po wydaniu takiej decyzji – z dotychczasowego inwestora, na nowego inwestora, wnioskującego o przeniesienie pozwolenia na budowę, to do przeniesienia pozwolenia na budowę, nie jest w takim wypadku wymagana zgoda dotychczasowego inwestora. Przyjęto tu domniemanie, że celem sprzedaży nieruchomości, dla której wydane zostało pozwolenie na budowę,  jest nabycie nieruchomości wraz z prawem do jej zabudowy zgodnie z wydanym pozwoleniem. 

Zmieniła się również zasada, kto może wystąpić z wnioskiem o przeniesienie pozwolenia na budowę. Z dotychczasowego brzmienia art. 40 prawa budowlanego wynikało, że z wnioskiem mógł wystąpić zarówno dotychczasowy, jak i nowy inwestor. Od 19 września z takim wnioskiem będzie mógł wystąpić wyłącznie nowy inwestor. 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

dr Agnieszka Grabowska-Toś

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Ewa 30 października, 2020 o 23:05

  witam,
  Maz chce mi przekazac swoj udzial w budynku mieszkalnym ktory budujemy wspolnie,
  pozwolenie na budowe jest wydane na jego nazwisko.
  Czy bede musiala wystapic o zgode na zmiane pozwolenia na budowe na moje nazwisko?
  Z powazaniem
  Ewa Kalita

  Odpowiedz

  Agnieszka Grabowska-Toś 31 października, 2020 o 17:28

  Tak Pani Ewo.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: