dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Prawo budowlane po 19 września 2020 roku – 5 najważniejszych zmian korzystnych dla deweloperów

Agnieszka Grabowska-Toś10 września 20202 komentarze

Gdańsk

Dużo się ostatnio pisze i mówi o nowelizacji prawa budowlanego, która lada moment wejdzie w życie. Ja też o tym już pisałam na blogu. Zmienionych przepisów jest tak wiele, że trudno się w nich odnaleźć. Aby Wam to nieco ułatwić, postanowiłam przedstawić Wam 5 najważniejszych zmian, które są korzystne dla deweloperów i  które w praktyce powinny uprościć proces inwestycyjny. 

Oto mój subiektywny wybór:)

1. Ograniczenie treści projektu budowlanego składanego wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę
Zgodnie z nowymi przepisami, projekt budowlany składał się będzie z trzech części:
• projektu zagospodarowania terenu,
• projektu architektoniczno-budowlanego,
• projektu technicznego.
Co istotne, nie trzeba go będzie dołączać  w całości do wniosku o pozwolenie na budowę. Dotyczyć to będzie jedynie projektu zagospodarowania terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego. Projekt techniczny określający rozwiązania instalacyjne i konstrukcyjne będzie natomiast wymagany dopiero przy zgłaszaniu zakończenia robót budowlanych (w przypadku budynków jednorodzinnych) lub składaniu wniosku o pozwolenie na użytkowanie (w przypadku budynków wielorodzinnych). Do wniosku o pozwolenie na budowę będą dołączane trzy egzemplarze uproszczonego projektu budowlanego, w miejsce dotychczas obowiązujących czterech. Brak konieczności składania projektu technicznego na etapie wniosku, ma doprowadzić do odformalizowania postępowania i szybszego przygotowania dokumentacji projektowej.

2. Zmiana definicji obszaru oddziaływania (ograniczenie kręgu stron)
Od 19 września 2020 roku, obszar oddziaływania obiektu ma być rozumiany jako obszar, w stosunku do którego dany obiekt budowlany uniemożliwi lub ograniczy możliwość wykonywania innych robót budowlanych ze względu na wymogi wskazane w przepisach dotyczących zabudowy terenu, nie zaś ze względu na subiektywne uciążliwości. Pozwoli to w istotny sposób ograniczyć krąg stron postępowania w sprawie pozwolenia na budowę, a w konsekwencji ryzyko zaskarżenia pozwolenia na budowę. Jeśli zamierzacie na dniach złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, to warto z tego właśnie powodu wstrzymać się i zrobić to po 19 września. Wówczas do ustalania kręgu stron zastosowanie znajdą już nowe przepisy.

3. Przeniesienie pozwolenia na budowę
Brak konieczności uzyskania zgody dotychczasowego inwestora na przeniesienie pozwolenia na budowę w sytuacji, gdy własność nieruchomości lub prawo użytkowania wieczystego przeszły z dotychczasowego inwestora na nowego inwestora, będzie sporym ułatwieniem dla tych deweloperów, którzy kupują nieruchomość z zamiarem kontynuowania na niej już zaplanowanej, czy też rozpoczętej inwestycji. To niewątpliwie duży plus.

4. Ułatwienia w uzyskaniu warunków przyłączenia do sieci
Skróci się również czas oczekiwania przez deweloperów na uzyskanie oświadczeń o przyłączeniu do sieci. Nowelizacja wprowadziła stosowne zmiany do ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zgodnie z nowymi przepisami, gestorzy sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych będą zobowiązani w określonym terminie wydać warunki przyłączenia do sieci. Przykładowo, w odniesieniu do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej  będzie to 21 od dnia złożenia wniosku – w przypadku budynków jednorodzinnych  i 45 dni w przypadku budynków wielorodzinnych. Ich przekroczenie spowoduje naliczenie kar. Nowelizacja wprowadziła także zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci, ich aktualizację , zmianę czy przeniesienie na inny podmiot.

5. Ograniczenie terminu na stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę.
Nie będzie już możliwie stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę, jeśli od daty jego doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 5 lat.  Uznano, że w odniesieniu do budowy obiektów budowlanych priorytetem powinna być trwałość  i niewzruszalność decyzji administracyjnej. Informacja ta powinna ucieszyć także klientów deweloperów, którzy nie będą musieli obawiać się, że nawet po upływie tak długiego czasu, możliwe będzie wyeliminowanie  pozwolenia na budowę, co – jak wiemy – zawsze rodzi sporo problemów, także dla deweloperów. 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

dr Agnieszka Grabowska-Toś

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Jarek 10 września, 2020 o 21:41

    Szanowna Pani Mecenas
    Od dawna czytam Pani wpisy i z ogromną przyjemnością przeczytałbym coś o prawach szarego obywatela, który jest bez szans w zderzeniu z deweloperem, nawet w sytuacjach kiedy ma rację.

    Z wyrazami szacunku:

    Jarek Stanisławski

    Odpowiedz

    Agnieszka Grabowska-Toś 10 września, 2020 o 21:57

    Panie Jarosławie, ogromnie mnie cieszy, że mam w Panu takiego wiernego czytelnika:)
    Bardzo dziękuję! Jak Pan jednak wie, ten blog jest dedykowany dla deweloperów i dlatego jest pisany właśnie z perspektywy dewelopera i spraw istotnych dla niego. Na pewno też Pan zauważył, że nie zachęcam tu do jakichkolwiek nieuczciwych w stosunku do klientów działań. To droga donikąd. I nawet jeśli jakiś deweloper dziś zachowa się nieuczciwie, to proszę mi wierzyć, rynek to zweryfikuje. Przykro mi, jeśli kiedykolwiek miał Pan jakiekolwiek złe doświadczenia w kontaktach z deweloperami. Może warto podzielić się nimi z naszymi czytelnikami – ku przestrodze i refleksji. Naprawdę Pana zachęcam:)
    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: