Nowelizacja ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności – dobre zmiany dla deweloperów!

Agnieszka Grabowska-Toś22 listopada 2018Komentarze (0)

Dwór Komboria

Moi drodzy Czytelnicy! Mam dla Was naprawdę dobre wieści!

Pamiętacie, jak ostatnio wspominałam  Wam o problemach, z jakimi deweloperzy będą musieli borykać się w związku z wejściem w życie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności?

Przypominacie sobie, jak mówiłam, że w związku z przeksztaceniem deweloperzy będa musieli zapłacić ogromne kwoty, gdyż ustawa nakłada na nich obowiązek zapłaty tak zwanych dopłat, jeśli  w związku z przekształceniem uzyskana przez nich pomoc publiczna przekroczy dopuszczalny poziom pomocy de minimis i jak przestrzegałam, że być może trzeba będzie czekać nawet kilka miesięcy na uzyskanie zaświadczenia o przekształceniu, by móc sprzedawać kolejne lokale w nowo wybudowanych budynkach.

Pamiętam ten niepokój i zdenerwowanie  zarówno naszych klientów, jak i uczestników prowadzonego  przeze mnie szkolenia dla deweloperów, którzy próbowali naprędce oszacować, na jakiego rzędu kwoty dopłat będą musieli się przygotować i co zrobić, by widmo ich zapłaty nie groziło upadłością.

Na szczęście intensywne działania – głównie Polskiego Związku Firm Deweloperskich – doprowadziły do tego, że właśnie wczoraj, na stronach Rządowego Centrum Legislacji, pojawił sie projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych ustaw, który zawiera kilka niezwykle istotnych dla deweloperów zmian, dotyczących właśnie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Dziś powiem krótko o najważniejszych zmianach, by uspokoić tych, którzy zachodzili już w głowę, jak uniknąć zapłaty dopłaty i co zrobić, żeby jak najszybciej uzyskać zaświadczenia, by po Nowym Roku móc sprzedawać kolejne lokale. Natomiast więcej szczegółów podam Państwu wkrótce, jak na spokojnie przeanalizuję cały projekt.

A więc do rzeczy:

Po pierwsze – zmiany dotyczyć będą  tych deweloperów, którzy będą oddawać budynki do użytkowania dopiero po 1 stycznia 2019 roku. Jeśli w tej chwili jeszcze zastanawiacie się, czy występować teraz o pozwolenie na użytkowanie, czy czekać do 1 stycznia – moja rada jest taka – zaczekajcie. Ci z Was, którzy już mają pozwolenie na użytkowanie i do 1 stycznia 2019 roku nie sprzedadzą jeszcze wszystkich lokali, niestety będą musieli zmierzyć się z problemem dopłat. Warto więc zrobić wszystko, by do końca tego roku sprzedać możliwie jak najwięcej lokali.

Po drugie – zmniejszy się ryzyko zablokowania po 1.01.2019 roku możliwości sprzedaży kolejnych lokali, bowiem zmieni się formuła zaświadczeń o przekształceniu. Przede wszystkim będą wydawane zaświadczenia dla całego gruntu, co znacznie powinno przyspieszyć  proces ich wydawania. Organ będzie miał 30 dni na wydanie zaświadczenia i będzie ono wystarczające do ustanowienia odrębnej własności kolejnych lokali.

Po trzecie – zmieni się temin przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności gruntów zabudowanych  budynkami, które zostaną oddane do użytkowania po 1.01.2019 roku. Obecnie, przekształcenie nieruchomości zabudowanych po 1.01.2019 roku, miało następować z chwilą oddania budynku do użytkowania, co generowało po stronie deweloperów problem pomocy publicznej. Zgodnie z projektem, to tak zwane opóźnione przekształcenie będzie następowało dopiero z chwilą ustanowienia odrębnej własności ostatniego lokalu znajdującego się w budynku.  Takie odsunięcie w czasie momentu przekształcenia użytkowania wieczystego spowoduje, że tam, gdzie deweloper sprzeda wszystkie lokale, miejsca postojowe i komórki,  problemu udzielenia mu pomocy publicznej już nie będzie.

Po czwarte – nowelizacja ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Trzymam kciuki, by tak się właśnie stało:)

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (12) 423 37 52e-mail: kancelaria@kancelariakst.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Cieszę się, że zainteresował Cię mój wpis na blogu i chcesz s go komentować. Jeśli jednak tą drogą szukasz pomocy prawnej w swojej sprawie, to zapraszam Cię do skorzystania z moich usług w tym zakresie. Dane do kontaktu ze mną znajdziesz w zakładce Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem agnieszka.tos@kancelariakst.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: