Moi drodzy Czytelnicy! Mam dla Was naprawdę dobre wieści!
Pamiętacie, jak ostatnio wspominałam Wam o problemach, z jakimi deweloperzy będą musieli borykać się w związku z wejściem w życie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności?
Przypominacie sobie, jak mówiłam, że w związku z przekształceniem deweloperzy będą musieli zapłacić ogromne kwoty, gdyż ustawa nakłada na nich obowiązek zapłaty tak zwanych dopłat, jeśli w związku z przekształceniem uzyskana przez nich pomoc publiczna przekroczy dopuszczalny poziom pomocy de minimis i jak przestrzegałam, że być może trzeba będzie czekać nawet kilka miesięcy na uzyskanie zaświadczenia o przekształceniu, by móc sprzedawać kolejne lokale w nowo wybudowanych budynkach.
Pamiętam ten niepokój i zdenerwowanie zarówno naszych klientów, jak i uczestników prowadzonego przeze mnie szkolenia dla deweloperów, którzy próbowali naprędce oszacować, na jakiego rzędu kwoty dopłat będą musieli się przygotować i co zrobić, by widmo ich zapłaty nie groziło upadłością.
Na szczęście intensywne działania – głównie Polskiego Związku Firm Deweloperskich – doprowadziły do tego, że właśnie wczoraj, na stronach Rządowego Centrum Legislacji, pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych ustaw, który zawiera kilka niezwykle istotnych dla deweloperów zmian, dotyczących właśnie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
Dziś powiem krótko o najważniejszych zmianach, by uspokoić tych, którzy zachodzili już w głowę, jak uniknąć zapłaty dopłaty i co zrobić, żeby jak najszybciej uzyskać zaświadczenia, by po Nowym Roku móc sprzedawać kolejne lokale. Natomiast więcej szczegółów podam Państwu wkrótce, jak na spokojnie przeanalizuję cały projekt.
A więc do rzeczy:
Po pierwsze – zmiany dotyczyć będą tych deweloperów, którzy będą oddawać budynki do użytkowania dopiero po 1 stycznia 2019 roku. Jeśli w tej chwili jeszcze zastanawiacie się, czy występować teraz o pozwolenie na użytkowanie, czy czekać do 1 stycznia – moja rada jest taka – zaczekajcie. Ci z Was, którzy już mają pozwolenie na użytkowanie i do 1 stycznia 2019 roku nie sprzedadzą jeszcze wszystkich lokali, niestety będą musieli zmierzyć się z problemem dopłat. Warto więc zrobić wszystko, by do końca tego roku sprzedać możliwie jak najwięcej lokali.
Po drugie – zmniejszy się ryzyko zablokowania po 1.01.2019 roku możliwości sprzedaży kolejnych lokali, bowiem zmieni się formuła zaświadczeń o przekształceniu. Przede wszystkim będą wydawane zaświadczenia dla całego gruntu, co znacznie powinno przyspieszyć proces ich wydawania. Organ będzie miał 30 dni na wydanie zaświadczenia i będzie ono wystarczające do ustanowienia odrębnej własności kolejnych lokali.
Po trzecie – zmieni się termin przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności gruntów zabudowanych budynkami, które zostaną oddane do użytkowania po 1.01.2019 roku. Obecnie, przekształcenie nieruchomości zabudowanych po 1.01.2019 roku, miało następować z chwilą oddania budynku do użytkowania, co generowało po stronie deweloperów problem pomocy publicznej. Zgodnie z projektem, to tak zwane opóźnione przekształcenie będzie następowało dopiero z chwilą ustanowienia odrębnej własności ostatniego lokalu znajdującego się w budynku. Takie odsunięcie w czasie momentu przekształcenia użytkowania wieczystego spowoduje, że tam, gdzie deweloper sprzeda wszystkie lokale, miejsca postojowe i komórki, problemu udzielenia mu pomocy publicznej już nie będzie.
Po czwarte – nowelizacja ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Trzymam kciuki, by tak się właśnie stało 🙂
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }