Kiedy na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt tak zwanej ustawy uwłaszczeniowej, wśród deweloperów zapanowało poruszenie, a urzędników zalała fala wniosków o jak najszybszą zmianę celu użytkowania wieczystego gruntów na cel mieszkaniowy. Czas naglił, bo aby móc po 1 stycznia 2017 roku ustanawiać odrębną własność wybudowanych, czy dopiero planowanych lokali, trzeba było do 31 grudnia 2016 roku zmienić cel użytkowania wieczystego na cel mieszkaniowy.
Muszę przyznać, że z niepokojem czekałam na efekty wielu krytycznych komentarzy prasowych i uwag składanych do Ministerstwa w ramach uzgodnień i konsultacji społecznych dotyczących projektu tej ustawy. Wygląda jednak na to, że wszystko dobrze się skończy i deweloperzy będą mogli nie tylko spokojnie dokończyć inwestycje realizowane na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste, ale też nie będzie problemów z realizacją nowych.
Udało mi się nieoficjalnie dotrzeć do projektu nowej ustawy uwłaszczeniowej o zmienionym tytule – ustawa o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w udziały we własności gruntów. Moim zdaniem eliminuje on wszystkie najważniejsze negatywne skutki uwłaszczenia, jakie deweloperzy dostrzegali na gruncie poprzedniego projektu.
Jeśli w tym kształcie projekt zostanie uchwalony, to zarówno deweloperzy, jak i ich klienci mogą spać spokojnie. Zmiany poszły znacznie dalej, niż można się było tego spodziewać, co niewątpliwie świadczy o zrozumieniu problemów, z jakimi musiałaby się zmierzyć branża deweloperska.
Przede wszystkim Ministerstwo zrezygnowało z dwóch bardzo niekorzystnych zapisów, które w istocie prowadziły do tego, że po 1 stycznia 2017 roku w zasadzie niemożliwa byłaby budowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste. Deweloperzy, którzy kupili grunt z zamiarem realizacji takiej inwestycji, mieliby związane ręce.
Po pierwsze – zlikwidowano zakaz ustanawiania po 1 stycznia 2017 roku odrębnej własności lokalu w budynkach wybudowanych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste, a po drugie – zlikwidowano zakaz oddawania po dniu wejścia w życie ustawy gruntów w użytkowanie wieczyste na cele mieszkaniowe.
Usunięcie tych zapisów oznacza, że nadal na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste będą Państwo mogli realizować inwestycje deweloperskie (budynki wielorodzinne), ustanawiać w nich odrębną własność lokali i je sprzedawać.
Dla Państwa, to niewątpliwie bardzo dobra wiadomość.
Z punktu widzenia moich Klientów i tych z Państwa, którzy jesteście właśnie w trakcie realizacji inwestycji deweloperskich, najważniejsze jest jednak to, że z projektu został usunięty przepis, zgodnie z którym po wejściu w życie ustawy odrębna własności lokali mogła być ustanowiona w budynkach wybudowanych wyłącznie na takich gruntach, które przed 1 stycznia 2017 roku były oddane w użytkowanie wieczyste na cele budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego. Ten zapis doprowadziłby do zablokowania ogromnej liczby inwestycji, gdyż nie wszystkim deweloperom udałoby się do końca 2016 roku zmienić cel użytkowania wieczystego na cel mieszkaniowy.
Teraz, zgodnie z nowym projektem, nie będzie żadnych problemów z zakończeniem inwestycji i wywiązaniem się z zawartych umów deweloperskich. W odniesieniu bowiem do już rozpoczętych inwestycji realizowanych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste, przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności nastąpi z chwilą wpisu do księgi wieczystej odrębnej własności pierwszego wyodrębnionego lokalu mieszkalnego.
Warunek jest taki, że budynek musi być wybudowany na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste zgodnie z decyzją WZ lub miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i co najmniej połowę liczby wszystkich lokali znajdujących się w takim budynku muszą stanowić lokale mieszkalne.
Bez znaczenia natomiast dla dokonania się przekształcenia udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów, w udziały we własności tych gruntów, będzie to, czy cel, na jaki nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste był mieszkaniowy i czy był jednoznacznie określony.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }