dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Ustawa uwłaszczeniowa po liftingu – mój komentarz dla Gazety Prawnej

Agnieszka Grabowska-Toś16 listopada 2016Komentarze (1)

Zamek Czocha

Zamek Czocha

I wszystko jasne!

Projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność tych gruntów, przeszedł całkiem konkretny lifting – poczynając od samej jego nazwy. Właśnie na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazała się nowa wersja tej ustawy o zmienionej nazwie – ustawa o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w udziały we własność tych gruntów.

Zmian jest wiele, ale generalnie trzeba powiedzieć, że na korzyść deweloperów. I właśnie o skomentowanie tych zmian, pod kątem ich znaczenia dla deweloperów, zostałam poproszona przez panią redaktor z Gazety Prawnej. Mój komentarz odnośnie nowego projektu ustawy uwłaszczeniowej mogą Państwo przeczytać w Gazecie Prawnej z 8 listopada 2016 roku.

Myślę, że ostatecznie wszystko dobrze się skończy i Ci z Państwa, którzy rozpoczęli inwestycje na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste, będą mogli spokojnie je dokończyć, bez obaw, że po 1 stycznia 2017 roku, nie będzie możliwe ustanowienie odrębnej własności lokali.

Jak już Państwu wspominałam, z nowego projektu ustawy zniknął bowiem zakaz ustanawiania – po 1 stycznia 2017 roku – odrębnej własności lokalu w budynku wybudowanym na gruncie oddanym w użytkowaniu wieczystym.  Nie ma również zakazu oddawania nieruchomości w użytkowanie wieczyste na cele budownictwa mieszkaniowego, więc nie będzie przeszkód w realizacji inwestycji deweloperskich na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste.

Będę śledzić losy tego projektu i na bieżąco Państwa o nim informować.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

dr Agnieszka Grabowska-Toś

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Piotr 21 listopada, 2016 o 08:45

  Po lekturze rzeczpospolitej wygląda na to że będzie kolejny nowy projekt ustawy o przekształceniu.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: