Ustawa uwłaszczeniowa po liftingu – mój komentarz dla Gazety Prawnej

Agnieszka Grabowska-Toś16 listopada 2016Komentarze (1)

Zamek Czocha

Zamek Czocha

I wszystko jasne!

Projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność tych gruntów, przeszedł całkiem konkretny lifting – poczynając od samej jego nazwy. Właśnie na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazała się nowa wersja tej ustawy o zmienionej nazwie – ustawa o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w udziały we własność tych gruntów.

Zmian jest wiele, ale generalnie trzeba powiedzieć, że na korzyść deweloperów. I właśnie o skomentowanie tych zmian, pod kątem ich znaczenia dla deweloperów, zostałam poproszona przez panią redaktor z Gazety Prawnej. Mój komentarz odnośnie nowego projektu ustawy uwłaszczeniowej mogą Państwo przeczytać w Gazecie Prawnej z 8 listopada 2016 roku.

Myślę, że ostatecznie wszystko dobrze się skończy i Ci z Państwa, którzy rozpoczęli inwestycje na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste, będą mogli spokojnie je dokończyć, bez obaw, że po 1 stycznia 2017 roku, nie będzie możliwe ustanowienie odrębnej własności lokali.

Jak już Państwu wspominałam, z nowego projektu ustawy zniknął bowiem zakaz ustanawiania – po 1 stycznia 2017 roku – odrębnej własności lokalu w budynku wybudowanym na gruncie oddanym w użytkowaniu wieczystym.  Nie ma również zakazu oddawania nieruchomości w użytkowanie wieczyste na cele budownictwa mieszkaniowego, więc nie będzie przeszkód w realizacji inwestycji deweloperskich na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste.

Będę śledzić losy tego projektu i na bieżąco Państwa o nim informować.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (12) 423 37 52e-mail: kancelaria@kancelariakst.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Piotr 21 listopada, 2016 o 08:45

Po lekturze rzeczpospolitej wygląda na to że będzie kolejny nowy projekt ustawy o przekształceniu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że zainteresował Cię mój wpis na blogu i chcesz s go komentować. Jeśli jednak tą drogą szukasz pomocy prawnej w swojej sprawie, to zapraszam Cię do skorzystania z moich usług w tym zakresie. Dane do kontaktu ze mną znajdziesz w zakładce Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem agnieszka.tos@kancelariakst.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: