Zmiana ustawy deweloperskiej cz. III (przekazanie prospektu informacyjnego)

Agnieszka Grabowska-Toś        02 kwietnia 2015        2 komentarze

Ustawa deweloperska idealna z pewnością nie jest. W interesie deweloperów i nabywców lokali mieszkalnych leży niewątpliwie doprecyzowanie wielu jej aspektów ale… niektóre propozycje Prezesa UOKiK przypominają szukanie dziury w całym.

Kolejną proponowaną przez Prezesa UOKiK zmianą jest nałożenie na dewelopera obowiązku przekazywania prospektu informacyjnego bez konieczności uprzedniego zgłoszenia żądania przez osobę zainteresowana zawarciem umowy deweloperskiej.

Regulacja ta jest w mojej ocenie zbędna. Nigdy nie słyszałam, by któryś z deweloperów uchylał się od obowiązku wręczenia prospektu informacyjnego. Wystarczy przypomnieć, że zgodnie z obowiązującą ustawą deweloperską prospekt informacyjny wraz z załącznikami stanowi integralną część umowy deweloperskiej (art. 20 ust. 2), więc każdy z potencjalnych nabywców lokalu mieszkalnego musi się z nim prędzej czy później zapoznać. Deweloper nie ma więc żadnego interesu w tym, by ukrywać prospekt przed nabywcą lokalu.

Mam nieodparte wrażenie, że UOKiK nie docenia u konsumentów umiejętności dbania o swoje interesy i znajomości obowiązujących regulacji prawnych. Konsumenci wnikliwie czytają umowy deweloperskie, znają swoje prawa i żądają prospektów informacyjnych i je otrzymują.

Nie wprowadzajmy więc, aż tak drobiazgowych regulacji – nic one nie zmieniają w bezpieczeństwie konsumentów, a ustawy puchną, tworząc gąszcz przepisów, w którym coraz trudniej się poruszać!

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

łukasz Maj 1, 2015 o 17:55

a jak się kupuje mieszkanie już po wybudowaniu budynku to wtedy deweloper też powinien udostępnić prospekt informacyjny? bo u jednego dewelopera usłyszałem, że to się wydaje zanim budynek został wybudowany

Odpowiedz

Agnieszka Grabowska-Toś Maj 4, 2015 o 11:15

Panie Łukaszu,
Jeśli budynek został wybudowany i deweloper uzyskał pozwolenie na użytkowanie, to nie ma obowiązku udostępniania prospektu informacyjnego.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem agnieszka.tos@kancelariakst.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: