dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Zmiana ustawy deweloperskiej cz. III (przekazanie prospektu informacyjnego)

Agnieszka Grabowska-Toś02 kwietnia 20152 komentarze

Prospekt informacyjny czyli zmiany ustawy ciąg dalszy… Ustawa deweloperska idealna z pewnością nie jest. W interesie deweloperów i nabywców lokali mieszkalnych leży niewątpliwie doprecyzowanie wielu jej aspektów ale… niektóre propozycje Prezesa UOKiK przypominają szukanie dziury w całym.

Prospekt informacyjny

Kolejną proponowaną przez Prezesa UOKiK zmianą jest nałożenie na dewelopera obowiązku przekazywania prospektu informacyjnego bez konieczności uprzedniego zgłoszenia żądania przez osobę zainteresowana zawarciem umowy deweloperskiej.

Regulacja ta jest w mojej ocenie zbędna. Nigdy nie słyszałam, by któryś z deweloperów uchylał się od obowiązku wręczenia prospektu informacyjnego. Wystarczy przypomnieć, że zgodnie z obowiązującą ustawą deweloperską prospekt informacyjny wraz z załącznikami stanowi integralną część umowy deweloperskiej (art. 20 ust. 2), więc każdy z potencjalnych nabywców lokalu mieszkalnego musi się z nim prędzej czy później zapoznać. Deweloper nie ma więc żadnego interesu w tym, by ukrywać prospekt przed nabywcą lokalu.

Mam nieodparte wrażenie, że UOKiK nie docenia u konsumentów umiejętności dbania o swoje interesy i znajomości obowiązujących regulacji prawnych. Konsumenci wnikliwie czytają umowy deweloperskie, znają swoje prawa i żądają prospektów informacyjnych i je otrzymują.

Nie wprowadzajmy więc, aż tak drobiazgowych regulacji – nic one nie zmieniają w bezpieczeństwie konsumentów, a ustawy puchną, tworząc gąszcz przepisów, w którym coraz trudniej się poruszać!

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

dr Agnieszka Grabowska-Toś

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  łukasz 1 maja, 2015 o 17:55

  a jak się kupuje mieszkanie już po wybudowaniu budynku to wtedy deweloper też powinien udostępnić prospekt informacyjny? bo u jednego dewelopera usłyszałem, że to się wydaje zanim budynek został wybudowany

  Odpowiedz

  Agnieszka Grabowska-Toś 4 maja, 2015 o 11:15

  Panie Łukaszu,
  Jeśli budynek został wybudowany i deweloper uzyskał pozwolenie na użytkowanie, to nie ma obowiązku udostępniania prospektu informacyjnego.
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: