dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Wyrok w sprawie klauzuli zmiany ceny lokalu – konsekwencje dla branży deweloperskiej

Agnieszka Grabowska-Toś07 kwietnia 20152 komentarze

Święta już za nami, więc pora wrócić do naszych spraw – czyli tego wszystkiego, co dla deweloperów ważne.

Dzisiaj obiecanych kilka słów o konsekwencjach, jakie wynikają z wyroku Sądu Najwyższego, o którym pisałam tutaj, a dotyczącym odmowy uznania za klauzulę niedozwoloną zapisu w umowie deweloperskiej pozwalającego na zmianę ceny w przypadku zmiany powierzchni lokalu po wybudowaniu budynku.

Jakie wnioski płyną dla Państwa z tego wyroku?

Po pierwsze, odradzam zbytni optymizm. Niegdyś powszechnie stosowane przez deweloperów klauzule, przewidujące możliwość zmiany ceny w przypadku zmiany powierzchni lokalu i przyznające nabywcy prawo odstąpienia od umowy dopiero, jeżeli zmiana powierzchni przekroczy określony próg procentowy, nadal figurują w rejestrze klauzul niedozwolonych. Oznacza to, że ich stosowanie jest zakazane, a UOKiK nadal może takie zapisy kwestionować. Trzeba bowiem pamiętać, że jest to jeden wyrok, wydany w konkretnej sprawie, a nie utarta linia orzecznicza. Nie ma żadnej gwarancji, że za chwilę Sąd Najwyższy w innym składzie nie wyda wyroków, które będą odmiennie oceniały tego typu klauzule.

Po drugie, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie praktyczne znaczenie ma wyrok, który wywołał tak powszechne poruszenie.

W mojej ocenie – niewielkie.

Odstąpienie od umowy, to przede wszystkim ogromny problem dla nabywcy mieszkania. Dowiaduje się on o zmianie powierzchni mieszkania najczęściej w chwili, gdy wpłacił deweloperowi całość lub większą część ceny i to on musi czekać na zwrot pieniędzy. Ponadto mieszkania są dzisiaj w większości kupowane na kredyt. Komplikacje związane z odstąpieniem od umowy przy umowie kredytowej są znaczne. Ryzyko związane z wycofaniem się z umowy jest więc po stronie nabywcy dużo większe, niż po stronie dewelopera.

Zapisy o możliwości odstąpienia przez nabywcę od umowy, w przypadku każdej zmiany powierzchni lokalu były wprowadzone do umów we wszystkich inwestycjach, przy realizacji których  doradzałam moim klientom. Do tej pory żaden z nabywców lokali z takiej możliwości nie skorzystał.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Honorata 8 kwietnia, 2015 o 16:10

    Dzień dobry Pani Mecenas!

    Cieszę się, że trafiłam na Pani blog! Bardzo dobrze prowadzony i jasno dla zwykłego czytelnika!

    Gratuluję i życzę powodzenia!
    A ja będę zaglądać tutaj częściej!

    Honorata

    Odpowiedz

    Agnieszka Grabowska-Toś 8 kwietnia, 2015 o 21:27

    Witam serdecznie Pani Honorato!
    Dziękuję bardzo za ciepłe słowa. Mam nadzieję, że będzie Pani stałą czytelniczką mojego bloga:) Ja w każdym razie – zachęcam Panią.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: