Ważny dla krakowskich deweloperów wyrok w sprawie zmiany celu użytkowania wieczystego

Agnieszka Grabowska-Toś16 marca 20162 komentarze

blog dla deweloperów_24Kraków pępkiem świata nie jest, (chociaż…..;-) ), ale dzisiaj muszę napisać kilka słów o sprawie dotyczącej tylko mojego krakowskiego podwórka.

Wspominałam już Państwu wielokrotnie o użytkowaniu wieczystym i możliwości realizacji inwestycji na nieruchomości, jeżeli cel, na jaki ustanowiono użytkowanie wieczyste, nie jest zgodny z tym, co zamierzamy wybudować. W takim wypadku inwestorzy krakowscy musieli występować do Wydziału Skarbu Urzędu Miasta Krakowa o zmianę celu i słono za tę zmianę płacić. Jeżeli nieruchomość oddana w użytkowanie wieczyste należała do Skarbu Państwa, zmiana celu i naliczenie opłaty za tę zmianę, dokonywana była na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Krakowa nr 739/2009 z dnia 7 kwietnia 2009 r.

Deweloperzy nie chcieli dłużej płacić drakońskich opłat za zmianę celu (taka opłata wynosiła 25 % wartości nieruchomości ustalonej dla zmienionego celu), dlatego zaskarżyli  zarządzenie Prezydenta Krakowa.

I stało się to, co się stać musiało.

Właśnie dzisiaj, 16 marca 2016 r. WSA w Krakowie wydał wyrok w sprawie prowadzonej pod sygn. II SA/Kr 847/15 ze skarg na zarządzenie nr 739/2009 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 7 kwietnia 2009 r. i stwierdził nieważność tego aktu w całości. W uzasadnieniu WSA w Krakowie wskazał na brak podstawy prawnej do wydania aktu, który regulowałby kwestię zmiany umów użytkowania wieczystego.

Po wyroku, zapewne u kilku deweloperów, zwłaszcza tych skarżących zarządzenie, strzeliły korki od szampana.

Ale czy aby na pewno jest się z czego cieszyć?

Nie chcę być złym prorokiem, ale radość ze zwycięstwa może być przedwczesna. Trzeba bowiem zadać sobie pytanie, co dalej?

Na gorąco nasuwają się dwa rozwiązania.

Po pierwsze – może być tak, że Wydział Skarbu w dalszym ciągu będzie żądał uiszczenia opłaty od zmiany celu użytkowania wieczystego, ale nie na podstawie zarządzenia, tylko w toku indywidualnych negocjacji z każdym użytkownikiem wieczystym. Oznacza to, że tak naprawdę nie będzie wiadomo, czego się spodziewać. Taka sytuacja ma miejsce obecnie w Warszawie, gdzie stwierdzono nieważność analogicznego zarządzenia oraz uchwały, które dotyczyły zmiany celu umów użytkowania wieczystego nieruchomości położonych na terenie m.st. Warszawy. Mimo stwierdzenia nieważności tych aktów, opłaty wciąż są pobierane od użytkowników wieczystych zainteresowanych zmianą celu.

Druga możliwość jest taka, że Wydział Skarbu nie będzie w ogóle uwzględniał wniosków o zmianę celu użytkowania wieczystego, a w przypadku zrealizowania inwestycji niezgodnej z celem, będzie występował o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego.

Czasy więc idą niepewne…. pożyjemy, zobaczymy.

Sprawa ta ma jeszcze drugie dno. Otóż trzeba sobie zadać pytanie, co z opłatami, które zostały pobrane na podstawie unieważnionego zarządzenia? Czy aby Skarb Państwa nie będzie musiał ich zwrócić?

Muszę to spokojnie przemyśleć. Wnioskami z tych przemyśleń oczywiście nie omieszkam się z Państwem podzielić.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (12) 423 37 52e-mail: kancelaria@kancelariakst.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Alicja 6 kwietnia, 2016 o 23:00

Świetny blog! Będę czytać regularnie 🙂

Odpowiedz

Agnieszka Grabowska-Toś 9 kwietnia, 2016 o 11:47

Dziękuję Pani Alicjo!
Nie pozostaje mi nic, jak tylko zaprosić Panią lektury.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że zainteresował Cię mój wpis na blogu i chcesz s go komentować. Jeśli jednak tą drogą szukasz pomocy prawnej w swojej sprawie, to zapraszam Cię do skorzystania z moich usług w tym zakresie. Dane do kontaktu ze mną znajdziesz w zakładce Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem agnieszka.tos@kancelariakst.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: