Jak już ostatnio wspominałam, nowe warunki techniczne mogą wielu z Państwa zaskoczyć. Czy pozytywnie? – to już sami powiedzcie. Być może niektórzy z Was będą mieć inne zdanie, ale ja osobiście uważam, że na plus na pewno należy odnotować to, iż wprowadzone zmiany wyeliminowały szereg wątpliwości, które pojawiały się np. w odniesieniu do lokalizowania budynku na działce.
Spójrzmy więc po kolei, co się zmieniło.
1. Jak ustalamy odległość budynku od granicy działki?
Przede wszystkim nowe przepisy nakazują odmiennie niż dotychczas ustalać punkt, od którego mierzy się odległość budynku do granicy działki. Poprzednio była to granica z sąsiednią działką budowlaną, a obecnie jest to granica działki budowlanej, na której znajduje się budynek. Zmiana w tym zakresie wynikała z licznych wątpliwości związanych z interpretacją pojęcia działki budowlanej oraz określeniem, czy ta sąsiednia działka jest działką budowlaną, czy nie.
Obecnie więc bez znaczenia jest to, czy działką sąsiednią jest działka budowlana, czy nie. Dla Państwa oznacza to tyle, że nawet jeśli sąsiednia działka objęta jest zakazem zabudowy, czy też jej parametry (np. wielkość) wskazują, iż nie ma na niej możliwości realizacji jakiejkolwiek inwestycji, to jest to bez znaczenia dla lokalizacji budynku. Ustalone w rozporządzeniu odległości, tak ja dotychczas wynoszą:
– 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
– 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.
2. Kiedy można lokalizować budynek w odległości 1,5 m od granicy działki
Zgodnie z nowymi przepisami, dopuszczalna jest lokalizacja budynku w odległości 1,5 m od granicy, o ile jest on zwrócony w stronę tej granicy ścianą bez okien i drzwi i pod warunkiem, że taką możliwość dopuszcza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nie trzeba też w tym zakresie uzyskiwać zgody na odstępstwo. Natomiast nie ma możliwości lokalizacji w takiej odległości budynku zwróconego w stronę granicy ścianą z oknami i drzwiami. Do lokalizacji takiego budynku w odległości 1,5 m od granicy niezbędne jest uzyskanie zgody na odstępstwo.
3. Kiedy wybudujemy budynek w granicy
Tu też mamy spore zmiany. Po pierwsze – można lokalizować w granicy z działką budowlaną taki budynek, który będzie zwrócony w jej stronę ścianą bez okien i drzwi i o ile taką możliwość przewiduje plan miejscowy. Podobnie jak w przypadku lokalizacji takiego budynku w odległości 1,5 m od granicy, nie jest możliwa jego lokalizacja w granicy, nawet gdy decyzja WZ taką możliwość dopuszcza.
Po drugie – zmieniły się zasady lokalizowania bezpośrednio w granicy działki budowlanej budynku, który będzie przylegał swoją ścianą do ściany budynku istniejącego na działce sąsiedniej. Warunkiem lokalizacji takiego budynku, jest zgodność jego wysokości z obowiązującym na danym terenie planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Przed nowelizacją, możliwość takiej lokalizacji budynku dotyczyła jedynie zabudowy jednorodzinnej. Teraz dotyczy wszystkich budynków.
4. Sytuowanie budynku w zabudowie jednorodzinnej
Dla tych z Państwa, którzy specjalizują się w budownictwie jednorodzinnym ważne będą zmiany dotyczące lokalizacji budynków w zabudowie jednorodzinnej. Rozporządzenie dopuszcza w takiej zabudowie budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż 3 m, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej.
5. Odległość budynku od działki drogowej
Zachowanie odległości budynku, przewidzianych w rozporządzeniu nie jest wymagane, gdy sąsiednia działka jest działką drogową. Niestety biorąc pod uwagę fakt, iż rozporządzenie nie zawiera definicji działki drogowej, zapewne na tym tle będą powstawały wątpliwości interpretacyjne, kiedy mamy do czynienia z działką drogową, a kiedy nie.
6. Inne ustalenia dotyczące sytuowania budynku
W związku z wątpliwościami interpretacyjnymi i pojawiającymi się problemami w praktyce, doprecyzowano w końcu takie kwestie, jak:
– minimalna odległość okapu i gzymsu od granicy działki budowlanej. Przyjęto, że odnosi się ona do granicy działki, w kierunku której okap i gzyms są zwrócone;
– odległość od granicy działki budowlanej podziemnej części budynku, a także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku, znajdujących się całkowicie poniżej poziomu otaczającego terenu. Przyjęto, że takiej odległości nie ustala się.
Ponadto należy pamiętać, że lokalizacja budynku w minimalnych odległościach wynikających z nowego rozporządzenia będzie możliwa pod warunkiem, że żadne inne ograniczenia w tym zakresie nie będą wynikały z przepisów § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273 rozporządzenia ws warunków technicznych.
Czy po tych zmianach będzie się łatwiej projektowało? Będzie się budowało lepiej? Będzie mniej wątpliwości?
Mam nadzieję, że tak.
{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Ciekawy i wiarygodny post. Dobrze, że ostatnio coraz łatwiej znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania w łatwo dostępnej przestrzeni internetu.
Dziękuję Pani Anno.
Dziękuję bardzo. Właśnie takich informacji poszukiwałem, a nigdzie nie mogłem znaleźć.
Panie Radosławie,
bardzo się cieszę:)
Pozdrawiam!
Czy w walce z deweloperem i urzędami też Pani pomaga?
Panie Sławku
Jeśli potrzebuje Pan wsparcia prawnego – zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego.
Pozdrawiam serdecznie!
Szanowna Pani,
a jakie warunki należy spełnić przy budowie budynku gospodarczego w przypadku gdy działka nie ma granic, ma podobno umowne, ale w starostwie nie mają żadnych dokumentów. Wiem, że można wziąć geodetę, ale wtedy koszty są dość spore.
czy są inne rozwiązania ?
budynek 7x7m. Z jednej strony to nasza działka z drugiej działka sąsiada rolna
Dziękuję
Pani Karolino,
jeśli jest Pani zainteresowana poradą prawną w tym zakresie, to zapraszam do kontaktu z naszą kancelarią.
Pozdrawiam.
“Odległości podziemnej części budynku, a także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku, znajdujących się całkowicie poniżej poziomu otaczającego terenu, od granicy działki budowlanej nie ustala się.” Czy oznacza to, że ta część, która znajduje się od strony granicy, powinna być fizycznie pokryta warstwą ziemi, żeby spełnić ten warunek? Z boków, a także z góry? Czy wystarczy, że będzie trochę poniżej otoczenia, a ściany może mieć nawet odkryte, byle ich położenie w pionie nie wystawało ponad poziomą linię wytyczoną przez jakieś teoretycznie obrane sąsiednie punkty w terenie?
Panie Marcinie,
ten problem trzeba by było dokładnie zgłębić:)
Witam, chciałbym zapytać co w przypadku gdy działka ma 22m szerokości i chciałbym wydzielić 5m na drogę do kolejnej działki. Czy od tej drogi która ja zrobię muszę trzymać odległość czy jeśli jest to droga wewnętrzna to nie obowiązują mnie minimalne odległości?
Panie Darku,
przepisy dot. odległości odnoszą się do odległości od działki budowlanej, a nie od dziłaki drogowej.
Pozdrawiam!