Dzisiaj będzie spowiedź! 🙂 Czyli skutki odstąpienia od umowy. Wyjawię Państwu pewien grzech popełniany przez prawników.
Otóż często przyjmujemy, że skoro coś jest oczywiste dla nas, jest oczywiste dla wszystkich.
Z tego mylnego przekonania wynika nieraz wiele niepotrzebnych nieporozumień. Prawo nie jest wiedzą tajemną, ale jest to jednak wiedza specjalistyczna i zagadnienia oczywiste dla prawnika mają prawo być nieoczywiste dla naszego klienta.
Kierując się tą zasadą, chciałam dzisiaj opowiedzieć o pewnym zagadnieniu, które dla deweloperów, ale i nie tylko dla nich, może okazać się bardzo istotne. Mowa będzie o odstąpieniu od umowy, a właściwie o jednym aspekcie tego zagadnienia.
Każdy z Państwa miał do czynienia, albo słyszał o sytuacji, w której jedna strona umowy (np. umowy o roboty budowlane) nie wykonuje obowiązków z niej wynikających.
Co wtedy?
Skutki odstąpienia od umowy
Wzywamy opornego wykonawcę do tego, aby czym prędzej zabrał się do pracy, a jeśli to nie skutkuje, odstępujemy od umowy.
Warto jednak pamiętać, że odstąpienie od umowy (co do zasady) wywołuje skutek ex tunc.
Co kryje się pod tym zagadkowym łacińskim terminem?
Otóż w świetle prawa umowę, od której odstąpiono, traktuje się tak, jakby nigdy nie była zawarta. Rodzi to daleko idące konsekwencje między innymi takie, że nie będą się mogli Państwo domagać od opieszałego kontrahenta zapłaty kar umownych za opóźnienie zastrzeżonych w umowie, od której odstępujecie.
Warto więc zadbać, aby w umowach zapisane były odrębne kary umowne za odstąpienie od umowy. W razie odstąpienia od umowy, będzie można dochodzić zapłaty takiej kary umownej.
Tematu odstąpienia nie sposób wyczerpać w jednym wpisie, więc z pewnością do niego powrócę. A co do spraw oczywistych…pomóżcie Państwo swoim prawnikom i aby nie grzeszyli, zasypujcie ich drobiazgowymi pytaniami;-)
Zapraszam do kontaktu!
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }