Dziś dla odmiany, nie o decyzjach WZ, nie o pozwoleniu na budowę i o tym, jak je można podważyć, ale o tym, co to jest umowa rezerwacyjna i czy warto ją zawierać.
Słów w tym temacie będzie kilka i przede wszystkim dla tych z Państwa, którzy właśnie startujecie z Waszą pierwszą inwestycją.
Pytacie mnie, czy taką umowę można obecnie zawierać. Ktoś z Państwa spotkał się bowiem z zarzutem, że umowa rezerwacyjna stanowi obejście obowiązującego prawa.
Chcę zatem Państwa uspokoić. Co do zasady zawarcie umowy rezerwacyjnej na gruncie obowiązującej ustawy deweloperskiej nie stanowi obejścia prawa.
Jest jednak pewne „ale”….
Jakie?
O umowie rezerwacyjnej słów kilka
Otóż musi to być rzeczywiście umowa rezerwacyjna. Czyli taka, w której zobowiązanie dewelopera polega na nieoferowaniu lokalu przez określony czas osobom trzecim. Zobowiązanie potencjalnego nabywcy polega na uiszczeniu z tego tytułu opłaty rezerwacyjnej. Umowy te służą przede wszystkim wstępnemu związaniu się stron i weryfikacji zainteresowania planowaną inwestycją.
Zwykle umowa rezerwacyjna zobowiązuje strony do zawarcia w określonym terminie (okres rezerwacji) umowy deweloperskiej. Umowa ta nie może natomiast zobowiązywać dewelopera, ani potencjalnego nabywcy do zawarcia w określonym terminie umowy przenoszącej własność lokalu. Sama zaś opłata rezerwacyjna nie powinna być wygórowana.
Dlaczego warto i trzeba zawierać umowy rezerwacyjne?
Po pierwsze dlatego, że dają one deweloperowi wstępny obraz co do zainteresowania jego inwestycją zwłaszcza w jego początkowej fazie, dzięki czemu można zaplanować strategię marketingową. Po drugie dlatego, że dla niektórych banków, wykazanie się określoną liczbą zawartych umów rezerwacyjnych, jest warunkiem podpisania umowy kredytu, czy uruchomienia transzy kredytu.
Umowa deweloperska jest też korzystnym rozwiązaniem dla Państwa Klientów. Dzięki niej mogą bez dodatkowych opłat za sporządzenie umowy deweloperskiej i bez wpisów roszczeń do księgi wieczystej zweryfikować swoją zdolność kredytową.
Jak na razie, nie ma żadnych regulacji dotyczących umów rezerwacyjnych. Jak już jednak Państwu wspominałam, wkrótce ma się to zmienić.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }