Rejestr wniosków o pozwolenie na budowę i rejestr pozwoleń na budowę dostępny dla każdego

Agnieszka Grabowska-Toś07 stycznia 2016Komentarze (0)

blog dla deweloperów_27Wspominałam Państwu ostatnio o ważnej – z punktu widzenia deweloperów – zmianie prawa budowlanego, która weszła w życie z dniem 1 stycznia tego roku. Zmiana ta dotyczy rejestru wniosków o pozwolenie na budowę i rejestru wydanych pozwoleń na budowę.

Przed zmianą przepisów takie rejestry były prowadzone przez Starostów i nie były jawne. Aby uzyskać informację, czy dla interesującej nas działki zostało wydane pozwolenie na budowę lub też czy np. sąsiad wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na budowę i w tej sprawie toczy się postępowanie, trzeba było wystąpić do organu z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej.

O perypetiach związanych z uzyskiwaniem takich informacji opowiadałam Państwu całkiem niedawno, w związku ze sprawą, którą zlecił nam jeden z naszych klientów – deweloper, pominięty jako strona w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę wydanego dla sąsiedniej działki.

Od 1 stycznia zarówno rejestr wniosków o pozwolenie na budowę, jak i rejestr pozwoleń na budowę jest jawny, a dane w nim zawarte dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

W tym celu stworzona została wyszukiwarka Rejestru Wniosków Decyzji i Zgłoszeń (RWDZ), dzięki której będzie można sprawdzić, czy na nieruchomości sąsiedniej planowana jest inwestycja, jakiego rodzaju będzie to inwestycja, czy został złożony wniosek o pozwolenie na budowę, czy wniosek miał braki i w związku z tym wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia wniosku i wreszcie – jaka decyzja została wydana w wyniku załatwienia tego wniosku.

Jak narazie wyszukiwarka nie działa poprawnie. Podjęłam kilka prób wyszukania konkretnych decyzji o pozwoleniu na budowę i zakończyło się to niepowodzeniem. Być może musi się dotrzeć;-) Jeśli jednak już zacznie działać prawidłowo, na pewno dla wielu osób okaże się  bardzo przydatnym narzędziem.

Dlatego pomysł upublicznienia danych  dotyczących pozwoleń na budowę i umożliwienia szybkiego ustalenia, jakie plany inwestycyjne ma właściciel danej działki, uważam za trafiony.

Czy także dla Państwa ta wyszukiwarka okaże się rozwiązaniem pozytywnym, czy będą Państwo korzystali z niej przy poszukiwaniu nieruchomości pod nowe inwestycje, czy wpłynie pozytywnie lub negatywnie na Państwa działalność, a zwłaszcza na prowadzone przez Państwa postępowania w sprawie pozwolenia na budowę – przekonamy się pewnie za  jakiś czas.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (12) 423 37 52e-mail: kancelaria@kancelariakst.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Cieszę się, że zainteresował Cię mój wpis na blogu i chcesz s go komentować. Jeśli jednak tą drogą szukasz pomocy prawnej w swojej sprawie, to zapraszam Cię do skorzystania z moich usług w tym zakresie. Dane do kontaktu ze mną znajdziesz w zakładce Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem agnieszka.tos@kancelariakst.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: