dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Rejestr wniosków o pozwolenie na budowę i rejestr pozwoleń na budowę dostępny dla każdego

Agnieszka Grabowska-Toś07 stycznia 2016Komentarze (0)

blog dla deweloperów_27Wspominałam Państwu ostatnio o ważnej – z punktu widzenia deweloperów – zmianie prawa budowlanego, która weszła w życie z dniem 1 stycznia tego roku. Zmiana ta dotyczy rejestru wniosków o pozwolenie na budowę i rejestru wydanych pozwoleń na budowę.

Przed zmianą przepisów takie rejestry były prowadzone przez Starostów i nie były jawne. Aby uzyskać informację, czy dla interesującej nas działki zostało wydane pozwolenie na budowę lub też czy np. sąsiad wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na budowę i w tej sprawie toczy się postępowanie, trzeba było wystąpić do organu z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej.

O perypetiach związanych z uzyskiwaniem takich informacji opowiadałam Państwu całkiem niedawno, w związku ze sprawą, którą zlecił nam jeden z naszych klientów – deweloper, pominięty jako strona w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę wydanego dla sąsiedniej działki.

Od 1 stycznia zarówno rejestr wniosków o pozwolenie na budowę, jak i rejestr pozwoleń na budowę jest jawny, a dane w nim zawarte dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

W tym celu stworzona została wyszukiwarka Rejestru Wniosków Decyzji i Zgłoszeń (RWDZ), dzięki której będzie można sprawdzić, czy na nieruchomości sąsiedniej planowana jest inwestycja, jakiego rodzaju będzie to inwestycja, czy został złożony wniosek o pozwolenie na budowę, czy wniosek miał braki i w związku z tym wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia wniosku i wreszcie – jaka decyzja została wydana w wyniku załatwienia tego wniosku.

Jak narazie wyszukiwarka nie działa poprawnie. Podjęłam kilka prób wyszukania konkretnych decyzji o pozwoleniu na budowę i zakończyło się to niepowodzeniem. Być może musi się dotrzeć;-) Jeśli jednak już zacznie działać prawidłowo, na pewno dla wielu osób okaże się  bardzo przydatnym narzędziem.

Dlatego pomysł upublicznienia danych  dotyczących pozwoleń na budowę i umożliwienia szybkiego ustalenia, jakie plany inwestycyjne ma właściciel danej działki, uważam za trafiony.

Czy także dla Państwa ta wyszukiwarka okaże się rozwiązaniem pozytywnym, czy będą Państwo korzystali z niej przy poszukiwaniu nieruchomości pod nowe inwestycje, czy wpłynie pozytywnie lub negatywnie na Państwa działalność, a zwłaszcza na prowadzone przez Państwa postępowania w sprawie pozwolenia na budowę – przekonamy się pewnie za  jakiś czas.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

dr Agnieszka Grabowska-Toś

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: