O tym, że deweloperzy mają problem z zapewnieniem miejsc postojowych dla realizowanych przez nich inwestycji, wiadomo nie od dziś. Wiadomo również, że urzędnicy stawiają im coraz większe wymagania co do liczby tych miejsc – dotyczy to zwłaszcza dużych miast.
Nie wystarczy już jedno miejsce na jeden lokal. Wskaźnik ilości miejsc do ilości lokali jest często wyższy.
Co ma więc zrobić deweloper, gdy warunki geologiczne nie pozwalają na wybudowanie odpowiedniego garażu podziemnego, a działka jest zbyt mała, by osiągnąć wymaganą liczbę miejsc postojowych?
Czasem rozwiązaniem tego problemu jest zapewnienie brakującej liczby miejsc parkingowych na działce sąsiedniej. Kłopot w tym, że nie zawsze jest to możliwe.
Po pierwsze dlatego, że względu na zupełnie skrajnie różne stanowiska sądów administracyjnych, nie zawsze organy dopuszczają takie rozwiązanie.
Po drugie zaś dlatego, że nawet jeśli organ stoi na stanowisku, iż zapewnienie brakującej liczby miejsc parkingowych jest możliwe również na działce sąsiadującej z terenem inwestycji, to wątpliwości budzą dalsze kwestie.
Otóż nie jest jednoznaczne, jakim tytułem prawnym powinien dysponować deweloper w odniesieniu do działki, na której mają być zapewnione miejsca postojowe. Czy ten tytuł prawny powinien odnosić się do całej działki, czy tylko do miejsc postojowych? Wreszcie, czy w momencie składania wniosku o pozwolenie na budowę miejsca postojowe powinny być już faktycznie urządzone, czy też wystarczy zabezpieczenie ich powstania.
Niestety, także i w tym zakresie stanowiska i sądów i organów są różne.
Dlatego w sprawie możliwości zapewnienia miejsc postojowych na działce sąsiedniej, nie należy działać pochopnie. Zanim zlecicie Państwo sporządzenie projektu budowlanego, warto wyjaśnić tę kwestię z urzędnikami i projektantem, który będzie przygotowywał projekt. Oni najlepiej wiedzą, jakie stanowisko prezentuje w takich sprawach organ, który będzie rozpatrywał Państwa wniosek.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }