dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Zapewnienie miejsc postojowych na działce sąsiedniej

Agnieszka Grabowska-Toś12 stycznia 2016Komentarze (0)

Zamek Stara Lubovna

Zamek Stara Lubovna

O tym, że deweloperzy mają problem z zapewnieniem miejsc postojowych dla realizowanych przez nich inwestycji, wiadomo nie od dziś. Wiadomo również, że urzędnicy stawiają im coraz większe wymagania co do liczby tych miejsc – dotyczy to zwłaszcza dużych miast.

Nie wystarczy już jedno miejsce na jeden lokal. Wskaźnik ilości miejsc do ilości lokali jest często wyższy.

Co ma więc zrobić deweloper, gdy warunki geologiczne nie pozwalają na wybudowanie odpowiedniego garażu podziemnego, a działka jest zbyt mała, by osiągnąć wymaganą liczbę miejsc postojowych?

Czasem rozwiązaniem tego problemu jest zapewnienie brakującej liczby miejsc parkingowych na działce sąsiedniej. Kłopot w tym, że nie zawsze jest to możliwe.

Po pierwsze dlatego, że względu na zupełnie skrajnie  różne stanowiska sądów administracyjnych, nie zawsze organy dopuszczają takie rozwiązanie.

Po drugie zaś dlatego, że nawet jeśli organ stoi na stanowisku, iż zapewnienie brakującej liczby miejsc parkingowych jest możliwe również na działce sąsiadującej z terenem inwestycji, to wątpliwości budzą dalsze kwestie.

Otóż nie jest jednoznaczne, jakim tytułem prawnym powinien dysponować deweloper w odniesieniu do działki, na której mają  być zapewnione  miejsca postojowe. Czy ten tytuł prawny powinien odnosić się do całej działki, czy tylko do miejsc postojowych?  Wreszcie, czy w momencie składania wniosku o pozwolenie na budowę miejsca postojowe powinny być już faktycznie urządzone, czy też wystarczy zabezpieczenie ich powstania.

Niestety, także i w tym zakresie stanowiska i sądów i organów są różne.

Dlatego w sprawie możliwości zapewnienia miejsc postojowych na działce sąsiedniej, nie należy działać pochopnie. Zanim zlecicie Państwo sporządzenie projektu budowlanego, warto wyjaśnić tę kwestię z urzędnikami i projektantem, który będzie przygotowywał projekt. Oni najlepiej wiedzą, jakie stanowisko prezentuje w takich sprawach organ, który będzie rozpatrywał Państwa wniosek.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

dr Agnieszka Grabowska-Toś

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: