dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Obszar oddziaływania inwestycji – wytyczne Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów

Agnieszka Grabowska-Toś02 sierpnia 2015Komentarze (0)

Obszar oddziaływania inwestycjiObiecywałam sobie przed moim wyjazdem na Mazury, że na urlopie nie będzie żadnego pisania o sprawach zawodowych. Żadnych maili, smsów. Że tylko plaża, zapach jeziora, spacery i oczywiście zwiedzanie kolejnych nieodkrytych podczas poprzednich podróży pałaców i dworów. Jednak obszar oddziaływania inwestycji jest dość intrygujący.

Tu na Warmii i Mazurach jest ich akurat znacznie mniej niż np. na Dolnym Śląsku, ale są  równie interesujące. W tym roku sporym zaskoczeniem dla mnie okazał się XIX-wieczny Dwór  w Kaliszkach (na zdjęciu) z dwoma przepięknymi 300-letnimi dębami, znakomitym jedzeniem i naprawdę pyszną kawą:)

Wracając jednak do pisania w czasie urlopu o sprawach zawodowych… Czy to znaczy, że skoro jestem na urlopie, to i mój blog jest na urlopie?

Oczywiście pisanie dla Państwa, to nie tylko praca. Mój blog to dla mnie przede wszystkim przyjemność i tym większa, gdy z każdym kolejnym wpisem, rośnie liczba jego czytelników – czyli Państwa:)

Dlatego, choć jestem na urlopie, dziś dosłownie kilka słów – bo i możliwości mam nieco ograniczone. Temat, który ostatnio za sprawą nowelizacji prawa budowlanego stał się bardzo popularny.

Obszar oddziaływania inwestycji – kto ustala?

Chodzi o sposób ustalania obszaru oddziaływania inwestycji.  Od 28 czerwca tego roku obowiązek wskazywania obszaru oddziaływania inwestycji spoczywa na architektach. Przyznam, że nie chciałabym być teraz w ich skórze, bo z jednej strony muszą godzić interesy deweloperów (a tym zależy na tym, żeby ten obszar był jak najmniejszy, bo wtedy jest niewiele stron postępowania w sprawie pozwolenia na budowę). Z drugiej strony – ponoszą odpowiedzialność za prawidłowe wyznaczenie obszaru oddziaływania inwestycji.

Wszyscy wiemy, jakie problemy rodzi prawidłowe wyznaczenie  obszaru oddziaływania. Pisałam o tym Państwu całkiem niedawno, kiedy wyjaśniałam, w jaki sposób ustala się strony postępowania o pozwolenie na budowę.

Obszar oddziaływania inwestycji – jakie są wytyczne

I właśnie ze względu na te problemy, Małopolska Okręgowa Izba Architektów we współpracy Małopolskim Urzędem Wojewódzkim oraz Starostwami Powiatowymi, czyli organami wydającymi pozwolenia na budowę, opracowała wytyczne dla projektantów. Wytyczne jak należny wyznaczać obszar oddziaływania inwestycji.

Polecam Państwu  tę lekturę.

Ja też będę ją studiować i na pewno nie omieszkam podzielić się z Państwem moimi przemyśleniami na ten temat. Ale to już na pewno po urlopie:)

A tymczasem, wakacyjnie Państwa pozdrawiam!

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

dr Agnieszka Grabowska-Toś

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: