Wskaźnik EP dla projektów budowlanych złożonych przed 31 grudnia 2020 roku

Agnieszka Grabowska-Toś30 grudnia 20202 komentarze

Pałac w Sieniawie

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapewne wielu z Was, wraz ze zbliżającym się końcem roku, stanęło przed wizją konieczności zmiany projektu budowlanego i poniesienia dodatkowych kosztów związanych z budową w sytuacji, gdyby do końca tego roku nie zostało wydane ostateczne pozwolenie na budowę dla planowanej przez Was inwestycji. Nasi klienci również znaleźli się w takiej sytuacji i z niepokojem czekali na zapowiadane Ministerstwo zmiany w tym zakresie.

O konsekwencjach braku zmiany przepisów rozporządzenia ws warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które po 30 grudnia 2020 roku przewiduje wskaźnik EP w nowej wysokości – wspominałam niespełna dwa miesiące temu.

Ministerstwo stanęło jednak na wysokości zadania i jeszcze przed końcem roku wydało rozporządzenie, regulujące kwestię zastosowania wskaźnika EP dla projektów budowlanych, które wraz z wnioskami o pozwolenie na budowę zostały złożone przed końcem tego roku. Rozporządzenie to obowiązuje od Świąt, a konkretnie od 25 grudnia.

Dzięki nowelizacji, wymagania dotyczące wskaźnika EP, w wysokości obowiązującej od 1 stycznia 2017 roku do 30 grudnia 2020 roku, będą miały zastosowanie do inwestycji:

  • jeśli przed 31 grudnia 2020 roku został złożony wniosek o pozwolenie na budowę takiej inwestycji, odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego, odrębny wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, wniosek o zmianę pozwolenia na budowę, wniosek o pozwolenie na wznowienie robót budowlanych lub wniosek o zatwierdzenie zamiennego projektu budowlanego albo projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego;
  • w przypadku, gdy dla takiej inwestycji nie jest wymagane  uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę, a przed 31 grudnia 2020 rou zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych;
  • jeśli przed 31 grudnia 2020 roku dla tej inwestycji została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę, odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno- -budowlanego.

Warto również podkreślić, że zgodnie z dodanym do rozporządzenia przepisem art. 329a, dotychczasowe przepisy dotyczące wskaźnika EP stosuje się również w przypadku, gdy wymagane jest sporządzenie projektu technicznego.

Dla tych inwestorów, którzy mają postępowania o pozwolenie na budowę w toku – to bardzo dobra wiadomość, bowiem nowe przepisy nakazują uwzględnienie przez organy wydające pozwolenia na budowę „starego” wskaźnika EP, pomimo iż po 3o grudnia 2020 roku zacznie w tym zakresie już obowiązywać nowa  regulacja.

Również inwestorzy, którzy uzyskali pozwolenie na budowę, ale budowę rozpoczną dopiero w przyszłym roku, kiedy już będzie obowiązywał nowy wskaźnik EP, mogą spać spokojnie. Oni będą „związani” wydanym pozwoleniem na budowę i „starym” wskaźnikiem.

Cytując jednego z naszych Klientów, któremu przesłałam informację odnośnie wejścia w życie korzystnych dla niego przepisów nowelizacji rozporządzenia: „w końcu jakiś good news z ośrodka władzy.” 😉

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (12) 423 37 52e-mail: kancelaria@kancelariakst.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Piotr 31 grudnia, 2020 o 00:58

Zmiany wchodzą od 31.12.2020r., czyli o 1 dzień wcześniej niż następuje Nowy Rok 🙂

Odpowiedz

Agnieszka Grabowska-Toś 3 stycznia, 2021 o 13:11

Panie Piotrze,
Bardzo dziękuję za czujność:) Już poprawione.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że zainteresował Cię mój wpis na blogu i chcesz s go komentować. Jeśli jednak tą drogą szukasz pomocy prawnej w swojej sprawie, to zapraszam Cię do skorzystania z moich usług w tym zakresie. Dane do kontaktu ze mną znajdziesz w zakładce Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem agnieszka.tos@kancelariakst.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: