dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Reforma planowania przestrzennego – czy będzie kolejny kryzys na rynku mieszkań?

Agnieszka Grabowska-Toś13 lipca 2023Komentarze (0)

Reforma planowania przestrzennego budzi w ostatnim czasie sporo emocji. 

Oczywiście nie bez powodu. 

Wszystko za sprawą uchwalonej nowelizacji  ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o czym  wspominałam  na początku tego tygodnia.

Media podkreślają, jaki problem będą miały teraz samorządy, aby zdążyć przed końcem 2025 roku i do tego czasu uchwalić plany ogólne.

Ja natomiast pokusiłam się o analizę reformy planowania przestrzennego pod innym kątem i spojrzałam na nią z perspektywy inwestora, dewelopera, który w nowych realiach będzie musiał prowadzić inwestycje.

Czy 𝐫𝐞𝐟𝐨𝐫𝐦a 𝐩𝐥𝐚𝐧𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐬𝐭𝐫𝐳𝐞𝐧𝐧𝐞𝐠𝐨 będzie miała negatywne skutki dla deweloperów? 

Czy będziemy mieć kolejny kryzys na rynku mieszkaniowym?

Dodałam dwa do dwóch i wyszło mi, że niestety tak.

Reforma planowania przestrzennego, która – jak wskazują wszystkie znaki na niebie i ziemi – wejdzie w życie jesienią, będzie miała ogromny wpływ na rynek nieruchomości inwestycyjnych.

Dlaczego?

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w moim artykule pt. „Kolejny kryzys na rynku mieszkań”, opublikowanym w ubiegłym tygodniu na łamach dziennika Rzeczpospolita. 
 

Reforma planowania przestrzennego

Jeśli jesteś deweloperem, inwestujesz w nieruchomości już dziś musisz wiedzieć, że w związku z wejściem w życie reformy planowania przestrzennego:

 
🔹 Do 31 grudnia 2025 powinieneś uzyskać ostateczną decyzję WZ, a przynajmniej przed tą datą złożyć wniosek o jej wydanie.
 
🔹 Po wejściu w życie reformy inwestorzy będą masowo składać wnioski o wydanie decyzji WZ, by zdążyć przed 31 grudnia 2025. Spodziewaj się więc, że na jej uzyskanie będziesz musiał czekać już nie miesiące, ale lata, zwłaszcza że już dziś organy wydające decyzje WZ (szczególnie w dużych miastach takich jak Warszawa, czy Kraków) są mocno obłożone.
 
🔹 Jeśli złożysz wniosek o wydanie decyzji WZ po 31 grudnia 2025 – a do tego czasu gmina nie zdąży uchwalić planu ogólnego, będziesz musiał czekać, aż to się stanie. Nieruchomość będzie zablokowana jeśli chodzi o możliwość realizacji na niej jakiejkolwiek inwestycji.
 
🔹Nawet jeśli gmina uchwali plan ogólny, nie masz pewności, czy działka którą jesteś zainteresowany znajdzie się w obszarze uzupełnienia zabudowy. Jeśli tak się nie stanie – nie będziesz mógł realizować na niej inwestycji.
 
🔹Pamiętaj, że plan ogólny będzie determinował funkcję dla ustalenia warunków zabudowy. Będzie on podstawą dla wydawanych decyzji WZ.
 
🔹 Jeśli plan ogólny dodatkowo określi gminne standardy urbanistyczne w postaci dostępu do szkoły, terenu zieleni czy innej infrastruktury społecznej, każda działka wchodząca w skład terenu inwestycji, będzie musiała je spełnić.
 
To oczywiście nie wszystkie konsekwencje, jakie będą czekały deweloperów. Jedno wydaje się jednak pewne  – grunty bez planów to teraz spore 𝐫𝐲𝐳𝐲𝐤𝐨

Moim zdaniem wiąże się z nimi wiele niewiadomych.

Dlatego te objęte planami – będą w cenie. A że tylko jedna trzecia Polski jest objęta planami – można łatwo sobie wyobrazić, jaki to będzie miało wpływ na rynek mieszkań i ich ceny.
 
A Wy jak myślicie? Czy reforma planowania przestrzennego spowoduje, pogłębi deficyt mieszkań?

Zanim odpowiecie na to pytanie, koniecznie przeczytajcie mój tekst w Rzeczpospolitej.

 

Zachęcam Was także śledzenia tego bloga i lektury wszystkich moich wpisów  jakie dotychczas pojawiły się na blogu w kategorii „reforma planowania przestrzennego 2023″

dr Agnieszka Grabowska-Toś
radca prawny

***

Jeśli chcecie przygotować się na wejście w życie reformy planowania przestrzennego, dowiedzieć się, jak powinniście planować swoje inwestycje, aby zminimalizować ryzyko jakie niesie ze sobą reforma planowania przestrzennego, jakie okoliczności uwzględniać, przy wyborze nieruchomości pod inwestycję, zapraszam do kontaktu z naszą Kancelarią.

***

Plan ogólny według reformy planowania przestrzennego

Reforma planowania przestrzennego właściwie jest już faktem. Ustawa nowelizująca ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym została uchwalona przez Sejm, Senat wniósł do niej poprawki, a 7 lipca 2023 r. Sejm większość z nich odrzucił.

Teraz pozostaje już tylko podpis Prezydenta i ustawa wejdzie w życie [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: