Znajomy deweloper miał pecha. Zaplanował inwestycję na nieruchomości sąsiadującej z nieruchomością pana, który w całym mieście znany był z tego, że skarży wszystko co się da. Jednak nie wiadomo dlaczego, nie wniósł odwołania od decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej dla dewelopera, choć na etapie ustalania warunków zabudowy skarżył każde kolejne rozstrzygnięcie, aż sprawa znalazła się przed NSA.
Mając w ręku ostateczne pozwolenie na budowę, deweloper przystąpił do zawierania umów deweloperskich. Niestety, kilka tygodni później sąsiad złożył wniosek o wznowienie postepowania, twierdząc, że nie zostało mu doręczone pozwolenie na budowę i organ wznowił postępowanie.
Ta historia ma oczywiście swój ciąg dalszy, ale o nim – innym razem.
Dzisiaj chciałam skupić się na jednym wątku, a mianowicie – czy deweloper powinien w takim przypadku zmienić prospekt informacyjny.
Ustawa deweloperska nakazuje zawrzeć w umowie deweloperskiej informacje, czy pozwolenie na budowę jest ostateczne i czy zostało zaskarżone. Również w obowiązującym wzorze prospektu informacyjnego znajduje się rubryka, w której trzeba zaznaczyć, czy pozwolenie na budowę zostało zaskarżone.
I tu pojawia się wątpliwość – co to znaczy, że pozwolenie na budowę zostało zaskarżone? Czy jeśli został złożony wniosek o wznowienie postępowania lub np. wniosek o stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę, to możemy mówić, że zostało ono zaskarżone?
Niestety, na to pytanie nie ma moim zdaniem prostej odpowiedzi.
Jeśli spojrzeć na zapis ustawy zgodnie z jego dosłownym brzmieniem, to należałoby powiedzieć, że „zaskarżone” oznacza wyłącznie sytuacje, gdy została złożona skarga do sądu administracyjnego na ostateczne pozwolenie na budowę. Natomiast wniosek o wznowienie postępowania, ani tym bardziej wniosek o stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę nie może być traktowany jako przepadek zaskarżenia. Są to bowiem zupełnie odmienne instytucje prawne, dodatkowo regulowane odmiennymi przepisami.
W konsekwencji, nawet w przypadku, gdyby organ wszczął takie postępowania, należałoby stwierdzić, że w świetle ustawy deweloperskiej deweloper nie ma obowiązku ujawniania tych okoliczności w prospekcie informacyjnym.
Z drugiej strony, biorąc pod uwagę cel całej regulacji ustawy deweloperskiej, którą jest ochrona nabywców lokali i domów jednorodzinnych, można powiedzieć, że nałożenie na dewelopera obowiązku informowania, czy pozwolenie na budowę zostało zaskarżone obejmuje także opisane wyżej sytuacje. W związku z tym, deweloper powinien zamieścić taką informację w prospekcie informacyjnym. Podobnie bowiem jak w przypadku skargi do sądu, tak i w przypadku wznowienia postępowania, czy wszczęcia postepowania w sprawie stwierdzenia nieważności, może dojść do wyeliminowania z obrotu prawnego ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Na pewno więc każdy nabywca chciałby móc świadomie podjąć decyzję o zakupie lokalu, mając pełną wiedzę o wszystkich postępowaniach dotyczących pozwolenia na budowę, które mogą doprowadzić do utraty przez dewelopera ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę i związanych z tym konsekwencjach.
Jak widać, można wskazać argumenty za jednym i drugim stanowiskiem.
Ostateczna decyzja, co do sposobu postępowania w takim przypadku i tak należeć będzie do dewelopera, który będzie musiał rozważyć, jakie ryzyka będą wiązały się z ujawnieniem tych informacji lub ich nieujawnieniem w prospekcie informacyjnym.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam,
„Od niekorzystnego dla strony wyroku sądu I instancji przysługuje prawo wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Obecnie skargi te w sprawach budowlanych rozpatrywane są po upływie ponad roku, a zatem nierzadko się zdarza, że w momencie ich weryfikacji inwestycja jest już zakończona.”
Pytanie: co sie wtedy dzieje w stosunku do wlascicieli mieszkan nabytych w inwestycji zrealizowanej, ale z zaskarzeniem uznanym przez NSA?
Z gory dziekuje za pomoc,
Nie mam możliwości udzielenia odpowiedzi na to pytanie w komentarzu, z uwagi na jej obszerny zakres. Zapraszam na konsultację do Kancelarii.
Pozdrawiam!