Przychodzi deweloper do prawnika i pyta: czy SKO może odmówić wydania decyzji WZ z powodu nieaktualnych warunków przyłączy?

Agnieszka Grabowska-Toś17 grudnia 2017Komentarze (0)

W ramach rozpoczętego przeze mnie ostatnio cyklu Przychodzi deweloper do prawnika” Pani Bogusława opisała następującą sytuację:

Została wydana decyzja WZ dla budynku wielorodzinnego.  Inwestor odwołał się od niej, bo uznał, że PUM będzie za mały. W związku z tym sprawa trafiła do SKO  i tam “leżakowała” na tyle długo, że  warunki przyłączy straciły aktualność.  SKO rozpoznając odwołanie uchyliło decyzję WZ i odmówiło ustalenia warunków zabudowy uzasadniając to tym, że warunki przyłączy są nieaktualne.

I co ja na to?

Powiem tak: nie wiem, jak SKO w innych miastach, ale krakowskie SKO (po kilku niekorzystnych dla niego wyrokach) już nauczyło się, że po pierwsze – ma obowiązek przeprowadzić postępowanie dowodowe uzupełniające, a nie za każdym razem z byle powodu uchylać decyzję WZ  i przekazywać sprawę do ponownego rozpatrzenia,  gdy trzeba jeszcze coś w sprawie wyjaśnić. Po drugie zaś – że  takie dokumenty jak warunki przyłączy, inwestor może uzupełnić na każdym etapie postępowania, dlatego obowiązkiem SKO  jest zbadanie – przed wydaniem decyzji – czy warunki przyłączy nie straciły na aktualności.

Nie mam wątpliwości co do tego, że w opisanym przez Panią Bogusławę przypadku, SKO nie miało podstaw do uchylenia decyzji WZ i odmówienia ustalenia warunków zabudowy z powodu braku aktualnych warunków przyłączenia. Wielokrotnie moi klienci było wzywani przez SKO do dostarczenia aktualnych warunków, gdy te – znajdujące się w aktach sprawy – traciły ważność na skutek upływu czasu. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy postępowanie toczy się bardzo długo.

Jak zatem w takim przypadku powinno wyglądać postępowanie SKO?

Odpowiedź jest prosta:

  1. SKO powinno sprawdzić, czy warunki przyłączy są aktualne;
  2. jeśli warunki utraciły ważność w toku postępowania odwoławczego lub jeśli już w dniu wydania decyzji były nieaktualne, SKO powinno wezwać inwestora do ich przedłożenia, wyznaczając mu w tym celu odpowiedni termin;
  3. dopiero gdy inwestor, pomimo wezwania, nie dostarczy aktualnych warunków – SKO może uchylić decyzję WZ i odmówić ustalenia warunków zabudowy.

A jak to wygląda u Państwa? Czy spotkaliście się z takimi przypadkami, jak ten opisany przez Panią Bogusławę? Piszcie w komentarzach – chętnie dowiemy się, jaka jest praktyka w innych miastach.

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (12) 423 37 52e-mail: kancelaria@kancelariakst.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Cieszę się, że zainteresował Cię mój wpis na blogu i chcesz s go komentować. Jeśli jednak tą drogą szukasz pomocy prawnej w swojej sprawie, to zapraszam Cię do skorzystania z moich usług w tym zakresie. Dane do kontaktu ze mną znajdziesz w zakładce Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem agnieszka.tos@kancelariakst.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: