Słowo się rzekło. Pierwszy wpis z cyklu „Przychodzi prawnik do dewelopera i pyta…” zaczynamy od wyjaśnienia, co to jest decyzja prawomocna.
Pamiętacie zapewne Państwo, że jakiś czas temu wyjaśniałam, jak ważne, zwłaszcza dla deweloperów jest to, by decyzja dotycząca procesu inwestycyjnego, np. pozwolenie na budowę, czy decyzja WZ była nie tylko ostateczna, ale i prawomocna.
Co to jest więc decyzja prawomocna?
Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w art. 16 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego. Dla tych, którzy nie śledzili mojego bloga przypomnę: zgodnie z tym przepisem, decyzje ostateczne, których nie można zaskarżyć do sądu są prawomocne.
Z całą pewnością lektura tego przepisu, nie rozwieje wątpliwości co do tego, kiedy uzyskane przez Państwa pozwolenie na budowę, czy decyzja WZ będą prawomocne. Dlatego warto zapamiętać najważniejsze przypadki, kiedy w praktyce będziemy mieć do czynienia z taką właśnie decyzją.
Najczęściej prawomocność będzie odnosiła się do decyzji organu II instancji (wydanej w wyniku rozpatrzenia odwołania). Decyzja ta będzie prawomocna w następujących przypadkach:
Po pierwsze – gdy upłynął termin do wniesienia skargi na taką decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego i skarga nie została wniesiona przez żadną ze stron.
Po drugie – gdy skarga została wprawdzie wniesiona, ale sąd jej w ogóle nie rozpoznawał (np. odrzucił skargę) i jednocześnie upłynął termin do zaskarżenia orzeczenia, na podstawie którego sąd orzekł, że skarga nie będzie rozpoznawana (np. postanowienie o odrzuceniu skargi) i nikt tego orzeczenia nie zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a gdy zaskarżył – decyzja będzie prawomocna, gdy Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną na takie orzeczenie.
Po trzecie – gdy skarga na decyzję została wniesiona, sąd ją rozpoznał i wydał wyrok oddalający skargę, a żadna ze stron nie wniosła skargi kasacyjnej od tego wyroku. W takim przypadku, decyzja stanie się prawomocna z upływem terminu do zaskarżenia wyroku sądu I instancji skargą kasacyjną.
Po czwarte – gdy skarga na decyzję została wniesiona, sąd ją rozpoznał i wydał wyrok, a następnie wyrok ten został zaskarżony do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wówczas decyzja stanie się prawomocna, gdy Naczelny Sąd Administracyjny wyda rozstrzygnięcie, którego efektem będzie utrzymanie w obrocie prawnym tej decyzji.
Decyzją prawomocną będzie też decyzja organu I instancji, gdy stanie się ona ostateczna na skutek upływu terminu do wniesienia odwołania przez strony. W rozumieniu art. 16 § 3 kodeksu, takiej decyzji również nie można zaskarżyć do sądu.
Pamiętajcie Państwo, że z punktu widzenia prowadzonych przez Was inwestycji oczywiście najbardziej pożądaną jest sytuacja, gdy rozpoczynając budowę pozwolenie na budowę jest ostateczne i prawomocne. Warto też pamiętać, że do uzyskania pozwolenia na budowę nie jest wymagane, by decyzja WZ, czy decyzja środowiskowa były prawomocne. Wystarczy, że będą ostateczne. Gdy jednak decyzje te są również prawomocne, ryzyko niespodzianki w postaci uchylenia tych decyzji jest już praktycznie minimalne.
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Pani Agnieszko, a jaki jest status decyzji ostatecznej wobec której toczy się postępowanie wznowieniowe?Pozdrawiam.Barbara
Pani Barbaro, taka decyzja jest ostateczna i prawomocna – jeśli spełnione zostały przesłanki do uznania jej za prawomocną w rozumieniu art. 16 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego. Tak długo, jak długo nie zostanie ona uchylona w wyniku wznowionego postępowania – taka decyzja pozostaje w mocy.
Dzień dobry Pani Mecenas,
czy w przypadku gdy decyzja organu I instancji, stanie się ostateczna na skutek upływu terminu do wniesienia odwołania przez strony to taką decyzję należy prawidłowo nazywać ostateczną i prawomocną czy wystarczy powiedzieć, że taka decyzja jest prawomocna.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Na gruncie nowych przepisów kpa wystarczy powiedzieć, że jest prawomocna.