Dzień dobry wszystkim! 🙂 Moi wspólnicy na urlopie, ja też już trochę jestem myślami o wakacyjnym wyjeździe, ale póki co czeka mnie jeszcze sporo pracy w kancelarii. Zanim jednak udam się na zasłużony (tak mi się przynajmniej wydaje 😉 ) odpoczynek, postanowiłam napisać Wam jeszcze kilka słów o prospekcie informacyjnym w nowej ustawie deweloperskiej.
Chcecie wiedzieć jakie zmiany przygotował w tym zakresie ustawodawca?
Kiedy trzeba doręczać klientowi prospekt i w jakiej formie?
Jakie nowe informacje trzeba w nim podać?
I gdzie poszukiwać materiałów o inwestycjach w promieniu 1 kilometra od terenu objętego przedsięwzięciem deweloperskim?
O prospekcie informacyjnym, czyli 10 najważniejszych informacji
1. Prospekt informacyjny jest załącznikiem do umowy deweloperskiej, a od wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej – także umowy rezerwacyjnej.
2. Musisz go każdorazowo przekazać klientowi przed zawarciem jednej z tych umów. Przekazujesz go nieodpłatnie, na trwałym nośniku i koniecznie z załącznikami.
3. Dotychczas prospekt informacyjny musiał być doręczany klientowi tylko na jego życzenia. Teraz, nawet gdy klient oświadczy, że i tak nie zamierza się z nim zapoznawać, musisz mu go przekazać. To jest Twój obowiązek!
4. Tak jak poprzednio, nowa ustawa wprowadza wzór prospektu informacyjnego. Możecie się z nim zapoznać tutaj: wzór prospektu informacyjnego nowa ustawa deweloperska. Jest on podzielony na 2 części: ogólną (dotyczącą całego przedsięwzięcia) oraz szczególną (dotyczącą przedmiotu zawieranej umowy).
5. W dziale III prospektu, obok informacji dotyczących samej nieruchomości, należy wskazać dane odnośnie zasad zagospodarowania przestrzennego otoczenia inwestycji. W związku z tym trzeba w nim zawrzeć ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek lub ich części, znajdujących się w odległości do 100 metrów od granicy terenu objętego przedsięwzięciem deweloperskim oraz opisać istniejące w okolicy obiekty wpływających na warunki życia.
6. Tak jak dotychczas, w prospekcie trzeba wskazać inwestycje przewidziane w promieniu 1 kilometra od terenu objętego przedsięwzięciem deweloperskim. Wciąż jednak w ustawie nie wskazano, o jakie dokładnie inwestycje chodzi. Za to wskazano konkretne rodzaje źródeł, w których powinniście poszukiwać informacji o takich inwestycjach.
7. W prospekcie musisz też poinformować klienta o formalnościach związanych z wydanymi w toku realizacji przedsięwzięcia aktami administracyjnymi takich jak: dacie uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku, numerze zgłoszenia budowy i organie, do którego dokonano zgłoszenia wraz z informacją o braku wniesienia sprzeciwu przez ten organ, a także dacie zakończenia budowy domu jednorodzinnego.
8. Prospekt informacyjny musi też zawierać informacje o obowiązkowym systemie gwarantowania depozytów, a także informacje dotyczące lokalu użytkowego (np. miejsca postojowego) nabywanego równocześnie z lokalem mieszkalnym/domem jednorodzinnym oraz wskazywać jego cenę i termin przeniesienia prawa własności.
9. Nowym obowiązkiem jest konieczność dołączenia do prospektu szkicu koncepcji zagospodarowania terenu inwestycji z uwzględnieniem uwarunkowań lokalizacji wynikających ze sposobu użytkowania terenów sąsiednich.
10. Zwiększyła się również ilość dokumentów, jakie musisz udostępniać klientowi w lokalu, gdzie prowadzona jest sprzedaż. Aktualnie w ręce nabywcy należy przekazać, dodatkowo decyzję o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub zawiadomienie o zakończeniu budowy oraz zaświadczenie o samodzielności lokalu.
***
Pamiętajcie o przestrzeganiu wszystkich wymogów dotyczących prospektu informacyjnego i udostępnianych wraz z nim dokumentów!
Wystarczy, że nie wskażecie w nim jakiejś wymaganej informacji, a będzie to skutkowało możliwością skorzystania przez Waszego klienta z prawa do odstąpienia od umowy oraz nałożenia na Was sankcji karnych za naruszenie zasad przygotowania prospektu.
Dlatego jeśli decydujesz się przygotować prospekt sam, zastanów się, czy nie warto go jeszcze skonsultować z prawnikiem.
dr Agnieszka Grabowska-Toś
radca prawny
***
Kiedy pozwolenie na budowę staje się ostateczne?
Dziś zacznę od historii, bo to właśnie ona stała się inspiracją do napisania tego tekstu, a na jej przykładzie najlepiej wyjaśnić, kiedy pozwolenie na budowę staje się ostateczne.
Ta data jest niezwykle ważna dla każdego dewelopera, inwestora, czy wykonawcy robot budowlanych.
Kiedy pozwolenie na budowę stanie się ostateczne można bowiem rozpocząć roboty budowlane [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }