dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Nowy wzór wniosku o pozwolenie na budowę oraz wzór oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

Agnieszka Grabowska-Toś21 sierpnia 2015Komentarze (0)

blog dla deweloperów_9Weekend za pasem, pogoda za oknem sprzyja leniuchowaniu, więc dla tych z Państwa, którzy – jak ja – lubią czasem poleniuchować i zamiast tracić czas na bieganie po urzędach, wolą w tym czasie przeczytać ciekawy artykuł, obejrzeć dobry film lub po prostu delektować się smakiem popołudniowej kawy, mam mały prezent🙂

Jaki?  O tym za chwilę….

Wiecie Państwo doskonale, że 28 czerwca 2015 roku, weszła w życie dość istotna nowelizacja prawa budowlanego.

Wspominałam o tym na blogu, kiedy zastanawiałam się, czy po zmianie przepisów prawa budowlanego można rozpocząć budowę na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę i kiedy pisałam o tym, że do projektu budowlanego nie trzeba już dołączać oświadczenia właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych.

Wraz ze zmianą prawa budowlanego Minister Infrastruktury i Rozwoju zafundował wszystkim inwestorom, nowy look wzoru wniosku o pozwolenie na budowę, wniosku pozwolenie na rozbiórkę, zgłoszenia budowy/przebudowy domu jednorodzinnego oraz oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Obowiązują one właśnie od wczoraj i warto  mieć tego świadomość.

Niewątpliwie, w porównaniu z poprzednimi wzorami, są one o niebo ładniejsze, bardziej przejrzyste i czytelne. Trochę kojarzą się z drukami zeznań podatkowych. Tak więc co do szaty graficznej, można powiedzieć – totalna metamorfoza – moim zdaniem na plus.

Jeśli zaś chodzi o treść – to nie ma w tym przypadku specjalnie zaskoczenia. We wniosku o pozwolenie na budowę i pozwolenie na rozbiórkę wyeliminowano zbędne elementy, które wprowadzały w praktyce niepotrzebne wątpliwości (zrezygnowano z pól „dokument wymagany”, dokument niewymagany” i „potwierdzenie sprawdzenia”, tworząc w to miejsce jedno pole „załączam”).

Nowością jest natomiast wzór informacji uzupełniającej do wniosku o pozwolenie na budowę i pozwolenie na rozbiórkę oraz zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, który będzie miał zastosowanie, gdy w głównych formularzach zabraknie miejsca na wymaganą treść.

Czas więc na obiecany prezent.

Wszystkie nowe wzory właśnie tutaj, na blogu dla deweloperów: wzór wniosku o pozwolenie na budowę, wzór wniosku o pozwolenie na rozbiórkę, wzór oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, wzór zgłoszenia budowy budynku jednorodzinnego, wzór informacji uzupełniającej do wniosku o pozwolenia na budowę i pozwolenie na rozbiórkę.

Wystarczy tylko kliknąć….  i gotowe:)

Miłego weekendu Państwu życzę!

Ps.*** Od 17 grudnia 2016 roku dotychczas obowiązujące, wprowadzone w 2015 roku wzory wniosków zostały zastąpione nowymi. Szerzej na ten temat przeczytają Państwo tutaj.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

dr Agnieszka Grabowska-Toś

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: