dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Nowe wzory wniosku o pozwolenie na budowę i oświadczenia o prawie do dysponowania na cele budowlane – dobra zmiana?

Agnieszka Grabowska-Toś28 grudnia 2016Komentarze (0)

dscn3884_1Prawo budowlane zmienia się jak w kalejdoskopie. I nie ma w tym ani krzty przesady.

Właśnie po roku obowiązywania nowych wzorów wniosków o pozwolenie na budowę, zgłoszenie robót budowlanych, decyzji o pozwoleniu na budowę, czy oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, Ministerstwo uznało, że pora na kolejną zmianę – także w tym zakresie.

I tak oto od 17 grudnia obowiązują zupełnie nowe, odświeżone i odchudzone wzory. Stare poszły do lamusa. Co ciekawe – te nowe – są nawet dostępne w wersji edytowalnej, dzięki czemu z łatwością będzie je można wypełnić w komputerze. Nowe wzory oznaczone symbolami B-1, B-2, B-3, B-4 i B-5 znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

W komunikacie Ministerstwa wydanym na tę okoliczność można przeczytać, że Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzji o pozwoleniu na budowę lub rozbiórkę (które wprowadza nowe wzory), wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym.  Jakim? tego niestety nie wiem, bo Ministerstwo tego wątku już nie rozwija.

Zdaniem Ministerstwa wzory wniosków będą maksymalnie uproszczone oraz bardziej czytelne, a wzór decyzji o pozwoleniu na budowę uwzględnia uwagi NIK dotyczące pozostawienia dodatkowego miejsca na wpisanie stron postępowania.

Faktycznie, na pierwszy rzut oka, w porównaniu z poprzednimi wzorami, wyglądają one na znacznie prostsze – nie przypominają już formularzy deklaracji podatkowych, tak jak te, które wprowadzono w 2015 roku:). Ale czy rzeczywiście ich wypełnienie będzie łatwiejsze, czy znowu nie będą rodziły wątpliwości –  to już czas pokaże.

Ja w każdym razie liczę na to, że sami Państwo ocenicie, czy rzeczywiście to była dobra zmiana, a potem podzielicie się ze mną swoimi spostrzeżeniami na ten temat.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

dr Agnieszka Grabowska-Toś

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: