dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Nowe warunki techniczne 2024 – ebook dla deweloperów i ich klientów

Agnieszka Grabowska-Toś08 września 2024Komentarze (0)

Drodzy Czytelnicy, deweloperzy, inwestorzy!

Nowe warunki techniczne 2024 i nowy e-book na ten temat jest już dla Was dostępny na blogu.

Z ogromną radością i dumą oddaję w Wasze ręce mój najnowszy e-book pt. „Nowe warunki techniczne budynków i ich usytuowania. Ściąga z przepisów dla dewelopera.”

To praktyczna ściąga z nowych warunków technicznych 2024 r.

I lektura obowiązkowa dla każdego dewelopera i inwestora, ale też dla nabywców lokali i domów.

Nowe warunki techniczne 2024

Nowe warunki techniczne 2024 — ściąga dla deweloperów

E-book „nowe warunki techniczne 2024” dotyczy przepisów, które zostały wprowadzone dwiema nowelizacjami rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Pierwsza, to rozporządzenie w sprawie tzw. „patodeweloperki”, które weszło w życie 1 sierpnia 2024 roku. O jego ogólnych założeniach wspominałam kilka miesięcy temu, kiedy jej wejście w życie planowane było na 1 kwietnia 2024 roku.  Wpis pt. ” Przepisy o patodeweloperce czyli nowe warunki techniczne 2024″ cieszył się Waszym dużym zainteresowaniem. 

Na nowe warunki techniczne 2024 składa się również druga nowelizacja, która weszła w życie 2 tygodnie po pierwszej, czyli 15 sierpnia 2024 r. Jej celem było m.in. wyeliminowanie wątpliwości związanych z projektowaniem budynków na działkach o nieregularnym kształcie oraz budynków o nietypowym kształcie, który powoduje, że nie jest możliwie usytuowanie jego ściany równolegle do granicy działki.

Nowelizacja wprowadziła do rozporządzenia ws. warunków technicznych ważny załącznik, który przedstawia w formie graficznej różne zasady sytuowania budynków względem granicy działki budowlanej. Opis tych grafik znajdziecie oczywiście w ebooku.

Najważniejszą jednak zmianą, jaką od 15 sierpnia 2024 zawierają nowe warunki techniczne jest wprowadzenie definicji ściany.

Zgodnie z nowym brzmieniem § 12 ust. 1 Rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki ich usytuowanie, każdą płaszczyznę powstałą w wyniku załamania lub uskoku ściany traktuje się jako oddzielną ścianę.

Innymi słowy – elewacja to nie to samo co ściana. W związku z tym odległość ma być mierzona od granicy do ściany, czyli każdej płaszczyzny powstałej w wyniku załamania czy uskoku.

Dzięki wprowadzeniu definicji ściany na potrzeby ustalania odległości od granicy działki zarówno deweloperom, jak i organom, a także nabywcom lokali lub domów łatwiej będzie weryfikować, czy zachowane są minimalne odległości budynku od granicy działki.

Definicja ściany będzie przydatna także przy ustalaniu odległości od granicy działki w przypadku elewacji o charakterze kaskadowym, stopniowanej. Pozwoli ona na takie projektowanie budynków wielorodzinnych, w których od strony granicy liczba kondygnacji będzie rosła. W związku z tym faktycznie budynek, którego tylko część będzie miała powyżej 4 kondygnacji, będzie można sytuować minimalnie w odległości 5 m, a pozostałą część tego budynku będzie można lokalizować bliżej granicy.

Nowe warunki techniczne 2024 — co znajdziecie w e-booku

W e-booku „Nowe warunki techniczne 2024” znajdziecie  informacje nie tylko na temat nowych zasad dotyczących sytuowania budynków wielorodzinnych, czy projektowania miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, placów zabaw i lokali użytkowych, ale również  praktyczne przykłady zastosowań nowych przepisów.

Możecie w nim sprawdzić, co się zmieniło od sierpnia bieżącego roku, w jakich sytuacjach występują wyjątki, które zmiany są korzystne, a które mogą stanowić istotne utrudnienie przy realizacji projektów deweloperskich.

Przygotowane przeze mnie opracowanie — nowe warunki techniczne 2024 (ściąga dla deweloperów), podobnie jak poradnik o #reformaplanowania, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem, dedykowany jest przede wszystkim deweloperom, którzy muszą mieć na uwadze nowe regulacje planując nowe inwestycje.

Ale także kupujący mieszkania znajdą w nim informacje, które są istotne z ich perspektywy.

Mam nadzieję, że ta praktyczna ściąga z najważniejszych zmian, które będą obowiązywały przy realizacji budynków wielorodzinnych, ale też jednorodzinnych będzie dla Was przydatna i spotka się z „ciepłym” przyjęciem.

Partnerem e-booka jest portal Nieruchomosci-online.pl, który zaprosił mnie do współpracy przy tym projekcie i który odpowiada za jego oprawę graficzną.

Ebook możecie pobrać bezpłatnie. Wystarczy kliknąć na jego ikonkę, która znajduje się po lewej stronie ekranu (w przypadku widoku topdesk).

Serdecznie polecam i zapraszam do lektury! 🙂

dr Agnieszka Grabowska-Toś
radca prawny

 

***

Wniosek do planu ogólnego – jak go wypełnić?

Jeśli jesteś deweloperem, inwestorem, właścicielem działki, a gmina, na której terenie masz nieruchomość, przystąpiła do sporządzenia planu ogólnego, powinieneś złożyć wniosek do planu ogólnego.

Dlaczego to takie ważne? I jak to zrobić?

Tego dowiesz się z dzisiejszego wpisu na temat wniosku do planu ogólnego [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: