dr Agnieszka Grabowska-Toś

radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w obsłudze procesów inwestycyjnych, że szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Koniec z inwestycjami deweloperskimi na użytkowaniu wieczystym!

Agnieszka Grabowska-Toś08 września 201611 komentarzy

Pałac Galiny

Pałac Galiny

Pani Mecenas. Ja poczytałem tego Pani bloga i mnie się wszystko układa w jedną całość. I chciałbym, żeby Pani pomogła nam w tej sprawie… bo ja mam do Pani zaufanie – usłyszałam dziś w telefonie takie miłe słowa od Prezesa Spółki, która właśnie została klientem naszej Kancelarii.

Zaufanie, to niewątpliwie podstawa relacji międzyludzkich, to też podstawa w biznesie. Ale równie ważne jest zaufanie do prawa, że będzie ono stabilne i pewne.

Z tym już niestety gorzej.

Zmiana prawa, która zgodnie z projektem ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów ma nastąpić od 1 stycznia 2017 roku, z zaufaniem do prawa nie ma nic wspólnego.

Dlaczego?

Wszystko wskazuje na to, że jeśli projekt ten wejdzie w życie w niezmienionym kształcie, deweloperzy zostaną pozbawieni definitywnie możliwości realizacji inwestycji mieszkaniowych wielorodzinnych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczystym, zaś kupione przez nich nieruchomości, po 1 stycznia na pewno drastycznie stracą na wartości.

Projekt ustawy, z dniem 1 stycznia 2017 roku wprowadza bowiem zakaz ustanawiania odrębnej własności lokalu z udziałem w prawie użytkowania wieczystego. Jeśli więc deweloper kupił nieruchomość (użytkowanie wieczyste) i chciałby na niej zrealizować inwestycję deweloperską (budynek wielorodzinny), to po 1 stycznia nie będzie mógł tego zrobić.

Wyjątek stanowić będą przypadki, gdy nabyta przez dewelopera nieruchomość była oddana – przed 1 stycznia 2017 roku – w użytkowanie wieczyste na cele budownictwa mieszkaniowego. Wówczas, z chwilą ustanowienia odrębnej własności pierwszego lokalu w budynku wybudowanym na tym gruncie, prawo użytkowania wieczystego przekształci się z mocy prawa w prawo własności. Deweloper nie będzie już sprzedawał lokalu z udziałem w prawie użytkowania wieczystego, lecz z udziałem w prawie własności.

Jeśli jednak użytkowanie wieczyste zostało ustanowione na inny cel, ustanowienie odrębnej własności lokali w budynku mieszkalnym wielorodzinnym wybudowanym na takim gruncie i ich sprzedaż po 1 stycznia nie będzie możliwa.

Wiele wskazuje na to, że ten czarny scenariusz niestety może się ziścić.

Jeśli więc zamierzacie Państwo kupić nieruchomość oddaną w użytkowanie wieczyste, wstrzymajcie wszystkie projekty biznesowe w tym zakresie, do czasu wyjaśnienia, jaki będzie ostateczny kształt ustawy. Może bowiem okazać się, że kupicie nieruchomość, na której realizacja inwestycji nie będzie możliwa.

Jeśli zaś już kupiliście taką nieruchomość, koniecznie sprawdźcie, czy aby na pewno została oddana w użytkowanie wieczyste na cele budownictwa mieszkaniowego, a jeśli nie została – podejmijcie jak najszybciej działania, aby to zmienić.

O tym jak to zrobić, napiszę wkrótce.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    msh 9 września, 2016 o 09:29

    Pani Agnieszko – w świetle projektu ustawy co stanie się z inwestycjami, które realizowane są na gruncie w użytkowaniu wieczystym, a nie zostaną ukończone do końca bieżącego roku?

    Odpowiedz

    Agnieszka Grabowska-Toś 9 września, 2016 o 16:14

    A jaki był cel określony w umowie ustanowienia użytkowania wieczystego, na który nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste?

    Odpowiedz

    Karol 14 września, 2016 o 02:26

    Załóżmy wersje pesymistyczną, że umowa ustanowienia użytkowania wieczystego ma określny inny cel niż mieszkaniowy oraz, że nie uda się go zmienić do 1 stycznia 2017.

    Odpowiedz

    Michał 6 października, 2016 o 16:45

    Pani Agnieszko,

    Czy wedle projektu ustawy, jeżeli w umowie ustanowienia użytkowania wieczystego cel korzystania został określony jako „zgodny z MPZP lub decyzją WZ” a w decyzji WZ przeznaczenie nieruchomości to „cel mieszkaniowy” spełniona zostanie przesłanka, która umożliwi wyodrębnienie lokali?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Agnieszka Grabowska-Toś 6 października, 2016 o 16:57

    A jak Pan myśli Panie Michale?
    Chętnie zobaczyłabym umowę ustanowienia użytkowania wieczystego, o której Pan pisze, bo nie spotkałam takiej, która odwoływałaby się do decyzji WZ.

    Odpowiedz

    Michał 6 października, 2016 o 18:25

    Z przepisów wynika, że cel (budownictwo mieszkaniowe) powinien być określony w umowie o ustanowieniu użytkowania wieczystego, więc jeżeli wprost nie będzie tak wpisane to wydaje się, że urzędnicy mogą odmówić wyodrębnienia. Jednak faktycznie poprzez odesłanie cel będzie prawidłowy. Zależy wszystko od interpretacji.
    Jak pani to widzi?
    Na marginesie, jeszcze nie widziałem umowy aczkolwiek deweloper poinformował mnie o takim zapisie.

    Odpowiedz

    Agnieszka Grabowska-Toś 7 października, 2016 o 17:57

    Panie Michale,
    zgadzam się z Panem. Wszystko zależy od interpretacji. Na pewno trzeba dokładnie przeczytać umowę.
    Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Michał 6 października, 2016 o 18:26

    Pani oczywiście z „wielkiej” litery 🙂

    Odpowiedz

    Adam 11 grudnia, 2016 o 20:01

    Szanowna Pani,

    Jesteśmy zainteresowani kupnem nowego mieszkania w jednej z warszawskich inwestycji, planowany odbiór wrzesień 2017. W księdze wieczystej wpisane jest przeznaczenie działki jako „Ba-tereny przemysłowe, cel szczegółowy mieszkaniowo-usługowy”. W planie zagospodarowania przestrzennego wskazane jest przeznaczenie mieszkaniowe wielorodzinne.
    Czy w takim wypadku może wystąpić problem z przekształceniem użytkowania wieczystego w pełną własność oraz samym wyodrębnieniem mieszkania?
    Będę wdzięczny za odpowiedź.

    Odpowiedz

    Paweł 11 grudnia, 2016 o 22:44

    Witam, planuje zakupić działkę w użytkowaniu wieczystym gdzie w Kw jako sposób korzystania widnieje BP – ZURBANIZOWANE TERENY NIEZABUDOWANE LUB W TRAKCIE ZABUDOWY. Pytanie moje czy na takiej działce będę mógł wybudować blok wielomieszaniowy po 1 stycznia 2017?

    Odpowiedz

    JakKupicMieszkanie.com 12 grudnia, 2016 o 10:51

    Ustawa jest na etapie konsultacji międzyresortowych i na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze pewności czy ustawa wokół wejdzie w życie – takie informacje uzyskałem w ministerstwie.

    Również banki nie są zainteresowane zapisami ustawy i nie podejmują się analizy ryzyka w jej interpretacji – wg banków wejście ustawy w życie w obecnej formie jest mało realna.

    Pozdrawiam serdecznie, autor bloga JakKupicMieszkanie.com

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: