Jak się stwierdza ostateczność i prawomocność decyzji w procesie inwestycyjnym

Agnieszka Grabowska-Toś01 lipca 20202 komentarze

Zamek Karpniki

Jak często musieliście tłumaczyć klientom, że pozwolenie na budowę dla realizowanej przez Was inwestycji jest już ostateczne albo też prawomocne? Założę się, że nie raz. 🙂

Wydawałoby się, że temat stwierdzenia, czy decyzja jest ostateczna i prawomocna, jest już wszystkim znany. Sama poświęciłam mu co najmniej kilka wpisów. Okazuje się jednak, że wciąż budzi on wiele wątpliwości, o czym świadczy częstotliwość wyszukiwań w wyszukiwarkach hasła: jak się stwierdza ostateczność i prawomocność decyzji. 

Pora zatem uporządkować informacje w tym zakresie, by wszystko było jasne.

OSTATECZNOŚĆ DECYZJI

W pierwszej kolejności trzeba wyraźnie powiedzieć, że nie ma żadnego przepisu, który by określał, w jaki sposób organ powinien stwierdzać, że decyzja jest ostateczna. Zwykle robi się to na dwa sposoby:

  • jeśli  od decyzji np. zatwierdzającej projekt i udzielającej pozwolenia na budowę nie zostało wniesione odwołanie, organy I instancji najczęściej przybijają na decyzji pieczątkę, w której stwierdzają, z jakim dniem decyzja stała się ostateczna. Taka przynajmniej jest praktyka w krakowskim Wydziale Architektury.
  • jeśli natomiast od decyzji zostało wniesione odwołanie, a organ II instancji utrzymał decyzję w mocy, to jak już Wam  tłumaczyłam – ostateczna jest wówczas decyzja organu II instancji. Nie spotkałam się z przypadkiem, by organ II instancji przybijał na swojej decyzji pieczątkę potwierdzającą jej ostateczność. Zresztą, nie ma takiej potrzeby, bo zawsze na  końcu decyzji znajduje się pouczenie: “niniejsza decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji”. I to moim zdaniem jest w zupełności wystarczające.

Oczywiście, w obu przypadkach, gdyby ktoś chciał, może zawsze wystąpić o wydanie zaświadczenia (na podstawie art. 217 kodeksu postępowania administracyjnego),  że decyzja jest ostateczna i takie zaświadczenie powinien otrzymać.

PRAWOMOCNOŚĆ DECYZJI

Analogicznie, jak w przypadku ostateczności, przepisy nie przewidują sposobu stwierdzania prawomocności decyzji.  Jedynym właściwym rozwiązaniem wydaje się być zaświadczenie, wydawane na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego – tak jak w przypadku ostateczności. Aby je wydać, organ musi sprawdzić, czy w sprawie zakończonej decyzją ostateczną, została wniesiona skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a jeśli została wniesiona, to czy wydany w tej sprawie wyrok  jest prawomocny. Na tej podstawie organ stwierdza prawomocność decyzji. 

Nie przypominam sobie, by którykolwiek z naszych klientów występował o stwierdzenie prawomocności decyzji. Faktem bowiem jest, że co do zasady wykonaniu podlega decyzja ostateczna, a nabywców lokali najczęściej interesowało to, czy klient zgodnie z prawem rozpoczął budowę.

Jeśli natomiast chcecie wiedzieć, kiedy można stwierdzić, że w konkretnej sytuacji pozwolenie na budowę, decyzja WZ, czy inna decyzja wydawana w procesie inwestycyjnym jest ostateczna, koniecznie przeczytajcie mój wpis pt. Jak sprawdzić, czy decyzja WZ jest ostateczna.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (12) 423 37 52e-mail: kancelaria@kancelariakst.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Pior 2 lipca, 2020 o 18:34

Temat stary jak Polska długa i szeroka.
Nawet z szacunkiem starzy urzędnicy mają problem z tym.
A Pani zdaniem jaka forma potwierdzania jest poprawna czy też właściwa. Pieczątka czy zaświadczenie. A co jeśli orgam ma obowiązek przekazania decyzji innemu organowi lub do kiąg wieczystych gdzie zaświadczenie jest wydawane na wniosek. Gdyby przyjąć że potwierdzanie ostateczności następuje wyłącznue zaświadczeniem.
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz

Agnieszka Grabowska-Toś 3 lipca, 2020 o 11:10

Bardziej właściwa wydaje mi się forma zaświadczenia, gdyż ona ma potwierdzenie w konkretnym przepisie – może nie wprost, ale jednak.
Dziękuję za pozdrowienia:)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że zainteresował Cię mój wpis na blogu i chcesz s go komentować. Jeśli jednak tą drogą szukasz pomocy prawnej w swojej sprawie, to zapraszam Cię do skorzystania z moich usług w tym zakresie. Dane do kontaktu ze mną znajdziesz w zakładce Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem agnieszka.tos@kancelariakst.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: